Κυριακή, 23 Νοεμβρίου 2014 01:01

Πέρασε και από την Σαντορίνη

Την ήττα με 3-1 γνώρισε σήμερα ο ΑΟ Θήρας από τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Παναθηναϊκό στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών που έγινε στο κατάμεστο ΔΑΠΠΟΣ της Σαντορίνης.

Το πρώτο σετ κρίθηκε , ενώ το σκορ ήταν 24-23 υπέρ του ΑΟ Θήρας και ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε λάθος θέσεις πράγμα που έδωσε ακόμα ένα πόντο στην ομάδα της Σαντορίνης και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι πράσινες πήραν διάφορα, με τον ΑΟ Θήρας να αντιδρά και να ισοφαρίζει 21-21, από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο με τον Παναθηναϊκό που ήταν ποιο αποτελεσματικός και να νικάει 25-27 κάνοντας το 1-1.

Το τρίτο σετ το πήρε εύκολα ο Παναθηναϊκό με 25-16, ενώ το τέταρτο βρήκε τις δύο ομάδες να κοντράρονται και ενώ το σκορ ήταν 21-21 ήρθε η αλλαγή της Καββαδία που ήταν άψογη στο σέρβις και με ένα σερί 0-4 έδωσε το τελευταίο σετ στις πράσινες που πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη μέσα στην Σαντορίνη και διατηρήθηκαν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τι είπαν οι δύο προπονητές

Μεμετζή: «Η απώλεια του β’ σετ ήταν κομβική για την εξέλιξη του αγώνα. Μετά την απώλεια του χάλασε το σερβίς μας, η υποδοχή και κατ επέκταση η γρήγορη ανάπτυξη μας πάνω στο φιλέ και δεν μπορέσαμε να ξεπεράσουμε αυτή την απογοήτευση. Κρατάμε την καλή εικόνα των δύο πρώτων σετ και τη βελτίωση που δείξαμε και σ’ αυτό το ματς».

Ρούσης: «Το ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο παιχνίδι κι η Σαντορίνη ειδικά στα δύο πρώτα σετ έκανε το καλύτερο της παιχνίδι. Βρήκαμε όμως λύσεις από τον πάγκο, ανακτήσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας και πήραμε μια νίκη που τη θέλαμε πολύ».

Τα σετ: 1-3 (25-23, 25-27, 16-25, 21-25)

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Μεμετζή): Μουντάκη 8 (7/31 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 27% άριστες), Ψυλλάκη Ι. 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Οικονομίδου 9 (7/14 επ., 2 μπλοκ), Καρπουζά 12 (12/29 επ.), Βεργίδου 7 (3/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τένεβα 18 (16/45 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 26% άριστες) / Αρτακιανού –λ (68% υπ. – 27% άριστες), Ξαγοραράκη, Βαρουδάκη 3 (1/7 επ., 2 άσοι, 20% υπ. – 20% άριστες), Ψυλλάκη

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρούσης): Γκούζου 11 (7/17 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καββαδία 8 (6/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μερτέκη 16 (13/34 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. – 25% άριστες), Βίλκου 3 (3/10 επ.), Τσίμα 17 (17/50 επ., 40% υπ. – 20% άριστες), Πατσέκο 4 (1/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ) / Ρόγκα –λ (75% υπ. – 44% άριστες), Χρήστου 9 (4/9 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Τσατσούρη.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Ντέρμπι για ένα σετ [pics] Έκτη σερί νίκη και …Ευρώπη »