Σάββατο, 24 Απριλίου 2021 22:22

Στην κορυφή της Ευρώπης για 5η φορά ο “άρχοντας” των κρίκων, ο Λευτέρης Πετρούνιας

Ο απόλυτος κυρίαρχος των κρίκων στα χρονικά του θεσμού είναι Έλληνας… Ο λόγος για τον Λευτέρη Πετρούνια! Ο 31χρονος γυμναστής και ολυμπιονίκης έγραψε ιστορία το απόγευμα του Σαββάτου 24 Απριλίου, καθώς κατέκτησε το 5ο του χρυσό μετάλλιο, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βασιλείας, με βαθμολογία 15.400 ξεπερνώντας τον Ιταλό Γιούρι Κέκι.

Με τη νίκη αυτή ο Έλληνας πρωταθλητής έφτασε τα δέκα χρυσά μετάλλια σε μεγάλες διοργανώσεις, ενώ ισοφάρισε τον Βλάση Μάρα που έχει επίσης πέντε χρυσά μετάλλια (στον μονόζυγο) και απέχει έναν από τον Ούγγρο Μπέρκι που έχει το ρεκόρ των έξι χρυσών στον πλάγιο ίππο.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας παρουσίασε φανταστικό πρόγραμμα στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Βασιλείας και με 15.400 βαθμούς κατέκτησε με άνεση το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Ρώσος Ναγκόρνιι με μεγάλη διαφορά από τον Έλληνα αθλητή (15.033 β.) και το χάλκινο ο Ιταλός Μαρέσκα με 14.900 β.

ΠΕΤΡΟΥΝΙΑΣ: ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ

177777920 145382470869639 6803588145477358318 n

Το μήνυμά του στον κόσμο που τον στηρίζει έστειλε μέσω Instagram ο Λευτέρης Πετρούνιας, μετά την κατάκτηση του πέμπτου χρυσού μεταλλίου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βασιλείας. «Είμαστε στην κορυφή της Ευρώπης, για 5η φορά! Η περιπέτεια που ξεκίνησε πριν 2 χρόνια σήμερα έλαβε τέλος. Είμαι καλά! Επέστρεψα για να σας κάνω υπερήφανους! Σας ευχαριστώ όλους μέσα απ’ την καρδιά μου!», έγραψε χαρακτηριστικά ο “άρχοντας των κρίκων”.