Τρίτη, 23 Ιουλίου 2013 11:13

«Χάλκινος» ο Αναστασίου

Ο Κώστας Αναστασίου έδωσε το πρώτο ανδρικό μετάλλιο στην ιστορία του Πανναξιακού – Πολύ καλή εμφάνιση από τους Μανδηλαρά (9ος) και Γρυλλάκη (11ος) στο δέκαθλο – Στην 14η θέση η σκυταλοδρομία 4χ100.

Οι 98οι Πανελλήνιοι αγώνες στίβου είχαν άρωμα Πανναξιακού καθώς ο σύλλογος της Νάξου πήρε το πρώτο του μετάλλιο όσον αφορά το ανδρικό τμήμα. Οι αγώνες ήταν εξαιρετικοί όσον αφορά τις επιδόσεις καθώς αρκετοί Έλληνες πρωταθλητές κινήθηκαν σε επίπεδο που δημιουργούν μεγάλες προσδοκίες για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου στη Μόσχα. Χαρακτηριστικά παραδείγματα; Ο Λούης Τσάτουμας που για 9η φορά κέρδισε το χρυσό μετάλλιο, αυτή τη φορά με 8,23 στο άλμα εις μήκος βελτιώνοντας το ατομικό του ρεκόρ. Πέταξε, όμως, στα.. ουράνια και ο Κώστας Φιλιππίδης που επικράτησε στο επί κοντώ με 5,80 μ., επίδοση που ισοφαρίζει το ρεκόρ αγώνων. Ο Αλέξανδρος Παπαδημητρίου, πρωταθλητής σφαιροβολίας έγραψε ιστορία καθώς είναι ο μοναδικός αθλητής στην ιστορία του ελληνικού στίβου με 16 νίκες σε πανελλήνιο πρωτάθλημα. Η καλύτερη βολή του στα 67,40 μέτρα και τώρα πια σκέφτεται την προπονητική. Σε επίπεδο γυναικών, η Χριστίνα Χατζή στα 37 της χρόνια έφτασε τις 10 νίκες σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα και μάλιστα με την κορυφαία επίδοση στη χώρα έχοντας 58.38 στα 400 μέτρα εμπόδια. Τις δέκα νίκες έφτασε και η Σάβα Λίκα όσον αφορά τον ακοντισμό με 55,98 μ. κορυφαία επίδοση φέτος στην χώρα. Όμως, έχουμε και συνέχεια…

Παιδιά

Από εκεί και πέρα, ο Κώστας Δουβαλίδης στον τελικό των 110 μ. εμπ. τερμάτισε σε 13.34 (1,4) και βελτίωσε το πανελλήνιο ρεκόρ στην απόσταση, το οποίο ήταν 13.37 από το 2012, ο Κώστας Μπανιώτης στο ύψος είχε 2,32 και είναι η 3η φορά που πέρασε τα 2,30 την τρέχουσα περίοδο. Στα 100 μέτρα ο Λυκούργος Τσάκωνας είχε 10.24 αλά με ευνοϊκό άνεμο (2,5 μέτρα) και στο τριπλούν ο Δημήτρης Τσιάμης είχε 17,05 επίδοση που του δίνει το δικαίωμα να ορέγεται θέση στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος, Πρέπει να σημειώσουμε ότι οι αγώνες ήταν αφιερωμένοι στο "Χαμόγελο του Παιδιού" και το παρών έδωσε νέος Υφυπουργός Πολιτισμού, αρμόδιος για θέματα Αθλητισμού Γιάννης Ανδριανός.

Μετάλλιο

Τι έκαναν όμως οι Ναξιώτες; Είπαμε και στην αρχή ότι ο Κώστας Αναστασίου είχε την καλύτερη παρουσία με το χάλκινο μετάλλιο στα 400 μέτρα εμπόδια. Η έκπληξη έγινε από τον Γιάννη Λουλάς, ο οποίος πήρε τη 1η θέση με 51,11 βελτιώνοντας σημαντικά το ατομικό του ρεκόρ. Ο Αναστασίου μπήκε στον τελικό από τη 1η θέση της 3ης προκριματικής σειράς με 53.76 ενώ ο Λουλάς είχε στα προκριματικά 53,83 που ήταν η 4η καλύτερη επίδοση. Όμως, στον τελικό έκανε 51,11 ενώ ο Αναστασίου έμεινε 3ος με 51.97 και χάρισε 10 βαθμούς στην ομάδα του Πανναξιακού. Στη σκυταλοδρομία, η ομάδα της Νάξου με τους Ασημανιανάκη, Κόκλα, Αναστασίου και Κωνσταντά ήταν στην 1η σειρά του αγωνίσματος και τερμάτισε στην 5η θέση με 44,61, επίδοση που έφερε την ομάδα στην 18η θέση ενώ πρώτη τελικά ήταν η ομάδα του ΑΟ Φιλοθέης με 41,27. Πάντως η ομάδα της Νάξου ετοιμάζεται για τους Αιγαιοπελαγίτικους τον Οκτώβριο ζητώντας να κατέβει κάτω από το 44,60 που είναι και το ρεκόρ αγώνων…

Δέκαθλο

Σημαντική όμως ήταν η μάχη που έδωσαν οι Δημήτρης Μανδηλαράς και Νίκος Γρυλλάκης στο δέκαθλο ένα άθλημα που η Νάξος δεν διαθέτει τις υποδομές (βλ επί κοντώ) ώστε να μπορέσει ένας αθλητής να αποδώσει το μέγιστο της προσπάθειάς του. Ο Δημήτρης Μανδηλαράς του Πανναξιακού τερμάτισε στην 9η θέση συγκεντρώνοντας 4.745 βαθμούς και έχοντας τις εξής επιδόσεις: 12,28 στα 100, 5,27 στο μήκος, 9,38 στη σφαίρα, 1,55 στο ύψος, 54.47 στα 400 μέτρα, 18.23 στα 110 μετ’ εμποδίων, 24,89 στη δισκοβολία, 3.40 στο επί κοντώ, 28.71 στον ακοντισμό και 4:50.72 στα 1500 μέτρα. Από τη πλευρά του ο Νίκος Γρυλλάκης του Ναξιακού (ο μοναδικός εκπρόσωπος) συγκέντρωσε 4017 βαθμούς και είχε τις εξής επιδόσεις: 12,29 στα 100, 5,83 στο μήκος, 8,77 στη σφαίρα, 1,52 στο ύψος, 57.85 στα 400 μέτρα, 18.94 στα 110 μετ’ εμποδίων 18,41 στη δισκοβολία, 2.50 στο επί κοντώ, 30.56 στον ακοντισμό και 5:42.97 στα 1500 μέτρα. Και οι δύο αθλητές είχαν το πρόβλημα της απουσίας σωστής προετοιμασίας στο αγώνισμα με τον Μανδηλαρά να μπαίνει όμως στην αξιολόγηση καθότι έχει επίδοση που είναι στις 16 καλύτερες της χρονιάς. Σίγουρα πάντως μπορούσε ακόμη καλύτερα εάν δεν είχε ένα τραυματισμό στις αρχές του μήνα.

Ικανοποίηση

Και πάμε στις μικρές ταχύτητες όπου είχαμε τρεις εκπροσώπους όμως κανείς δεν μπόρεσε να περάσει στην τελική δεκάδα. Καλύτερη εμφάνιση από τον Μιχάλη Κωνσταντά που έτρεξε στην 5η προκριματική σειρά και τερμάτισε 5ος με 11,33, επίδοση που του έδωσε τελικά την 35η θέση στην τελική κατάταξη. Ο Χρήστος Κόκλας έτρεξε στην 7η σειρά (η μοναδική σειρά με κόντρα άνεμο) και τερμάτισε 7ος με 12.35 (57ος στη τελική κατάταξη) και ο Ανδρέας Ασημιανάκης στην 8η σειρά έτρεξε τερματίζοντας επίσης 7ος με επίδοση 12.37 (58ος στην τελική κατάταξη). Ο Ναξιακός δεν βαθμολογήθηκε, ενώ ο Πανναξιακός κατέλαβε την 36η θέση με 18 βαθμούς ενώ στην 1η θέση ήταν ο Ολυμπιακός με 204 βαθμούς. Και ο πρόεδρος του Πανναξιακού Πλάτων Τομπάς εξέφρασε την ικανοποίηση του για το μετάλλιο του Αναστασίου τονίζοντας «είναι το πρώτο όσον αφορά το ανδρικό τμήμα, η εμφάνιση που έκαναν οι αθλητές ήταν καλή, ειδικά στο δέκαθλο ενώ και οι μικροί είχαν την ευκαιρία να αναμετρηθούν με πιο έμπειρους αθλητές». Πρέπει να σημειώσουμε ότι ειδικά οι «μικροί» είχαν και το… πρόβλημα του ΟΑΚΑ καθώς για πρώτη φορά έτρεξαν σε ένα τόσο μεγάλο στάδιο αφήνοντας πίσω τους, τους αγωνιστικούς χώρους των Κυκλάδων.