Τετάρτη, 14 Αυγούστου 2013 18:28

Συμμετοχές αθλητών του Συλλόγου Δρομέων Σύρου σε καλοκαιρινούς αγώνες δρόμου.

The North Face Zagori Mountain Race

Ο δημοφιλέστερος αγώνας του ελληνικού ορεινού τρεξίματος πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στις 27 και 28 Ιουλίου. Συνολικά συμμετείχαν περισσότεροι από 1000 αθλητές, ξεπερνώντας κάθε προσδοκία των διοργανωτών από πλευρά συμμετοχών, εκ των οποίων περίπου 850 στους αγώνες του ορεινού τρεξίματος, κατακλύζοντας κυριολεκτικά τα βουνά στον ορεινό όγκο της Ήπειρο.

Η πρώτη μέρα των αγώνων, Σάββατο 27 Ιουλίου, περιελάμβανε την διαδρομή των 50Κ με εκκίνηση από το Γεφύρι Καπετάν-Αρκούδα και τερματισμό στην φημισμένη Πασχάλειο Σχολή, στο Καπέσοβο. Μεγάλοι νικητές των 50Κ είναι ο Δημήτρης Θεωδορακάκος στην κατηγορία των αντρών με ρεκόρ διαδρομής 4:41:46 και η Μάρα Καλογήρου στην κατηγορία των γυναικών με 6:30:01.

Η δεύτερη μέρα των αγώνων, Κυριακή 28 Ιουλίου, ξεκίνησε με την διαδρομή των 25Κ από το φημισμένο χωριό Μεγάλο Πάπιγκο, για να τερματίσει στην πανέμορφη πλατεία του χωριού Κήποι. Νικητές της διαδρομής των 25Κ είναι ο Αθανάσιος Κουρής με 2:37:33 και η Βιργινία Παπαποστόλου με 3:35:18.

Το σύλλογό μας εκπροσώπησε επάξια ο Γιώργος Ζαγκούλης στα 25Κμ,ο οποίος τερμάτισε στην 33η θέση σε χρόνο 3:41:15.

7ος ΑΓΩΝΑΣ ΔΡΟΜΟΥ ΔΙΑΣΧΙΣΗΣ ΚΑΛΛΙΔΡΟΜΟΥ - ΜΕΝΔΕΝΙΤΣΑ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ

Επίσης με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη, για 7η συνεχή χρονιά, ο αγώνας δρόμου διάσχισης του Καλλίδρομου στην ιστορική Μενδενίτσα Φθιώτιδας. Ο αγώνας γίνεται κυκλικά του Όρους Καλλίδρομου σε μια διαδρομή γεμάτη από αιωνόβια έλατα, με αφετηρία και τερματισμό τη πλατεία της Μενδενίτσας (υψόμετρο 520 μέτρα). Είναι απόστασης 13.700 μέτρων εκ των οποίων περισσότερα από 10 χιλιόμετρα γίνονται σε χωματόδρομο, με αρκετή ανηφόρα η οποία φτάνει μέχρι τα 810 μέτρα. Νικητής ήταν ο μικρότερος σε ηλικία που έχει κερδίσει τον αγώνα, ο 20χρονος Άλκης Καφώρος με χρόνο 54:45, ενώ από τις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η καλύτερη Ελληνίδα μαραθωνοδρόμος Γαζέα Μάγδα σε χρόνο 57:52.

Από τον σύλλογό μας συμμετείχε ο αθλητής Μανώλης Αργυρός ο τερμάτισε στην 27η θέση σε χρόνο 1:05:37