Σάββατο, 28 Μαΐου 2011 08:47

Ασταμάτητη η Βογάσαρη στην Πάρο

oa_parou_markesini_ioanna

Η Δέσποινα Βογάσαρη πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη στην καριέρα της, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση για

τα ημιτελικά του διεθνούς τουρνουά Γυναικών $10.000 της ITF 'IOAKIMIDIS PAROS HOUSES'. Η 15χρονη αθλήτρια νίκησε με 6-4, 4-6, 6-1 την Ιρλανδέζα Julia Moriatry μετά από δύο ώρες παιχνιδιού, την εξέλιξη του οποίου είχατε τη δυνατότητα να παρακολουθείτε LIVE από το Paros Tennis Club.

Η Βογάσαρη μπήκε αποφασισμένη στο γήπεδο και πήρε το 1ο σετ με 6-4. Στο δεύτερο βρέθηκε να χάνει με 2-5, μείωσε σε 4-5 αλλά η Moriatry, Νο 793 στον κόσμο, έκλεισε το σετ με 4-6. Στο τελικό σετ η Βογάσαρη δεν άφησε κανένα περιθώριο στην κατά 7 χρόνια μεγαλύτερη αντίπαλη της και πήρε τη νίκη με σκορ 6-4, 4-6, 6-1.

H Δέσποινα θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό την Γερμανίδα Kim-Alice Grajdek (Παρασκευή 28/5 στις 15.30 μ.μ), η οποία νίκησε την Ουκρανή Lysa με 7-6, 6-2. Στον δεύτερο ημιτελικό θα αναμετρηθούν η Δανέζα Barbat, Νο 1 του ταμπλό με την Curovic (Σερβία, Νο 6).

Τον τίτλο στο Διπλό κατέκτησαν οι Curovic (Σερβία)/Lysa (Ουκρανία) οι οποίες μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα επικράτησαν των Grajdek (Γερμανία)/Kharchenko (Ουκρανία) με  3-6, 6-0, 11-9.

Δείτε το αυριανό πρόγραμμα καθώς και αναλυτικά όλα τα σημερινά αποτελέσματα και πλούσιο φωτορεπορτάζ στη σελίδα του τουρνουά.

Την εξέλιξη των αγώνων του τουρνουά έχετε τη δυνατότητα να παρακολουθείτε LIVE από τη σελίδα αυτή.