Σάββατο, 08 Φεβρουαρίου 2014 13:45

Νικηφόρο πέρασμα από την Πάρο για τον Πανιώνιο [video]

Σε έναν συναρπαστικό αγώνα που διεξήχθη σήμερα το πρωί στην Πάρο, οι κορασίδες του Πανιωνίου επικράτησαν με 52-44 του Μαρπησσαϊκού.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά σκοράροντας από 14 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Μετά τα ινία του παιχνιδιού, μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, ανέλαβαν οι σαντορινιές.

Ο Πανιώνιος στο 2ο δεκάλεπτο πήρε μια διαφορά πέντε πόντων κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 20-25.

korasides-marpissa-panionios-8-2-2014-1

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος διεύρυνε τη διαφορά στους 11 πόντων με αποτέλεσμα να «χαλαρώσουν» οι παίκτριές του στην συνέχεια και σε συνδυασμό με σωστές επιθέσεις από τις κορασίδες του «Δάσκαλου» Βαγγέλη Μουρογιάννη, η διαφορά έπεσε στους 5 πόντους στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου, δύο απανωτά λάθη έφεραν πάλι την διαφορά κοντά στους δέκα πόντους.

Το τελικό σφύριγμα του πολύ καλού για άλλο ένα παιχνίδι Μάριου Κιουλάφα, βρήκε τις σαντορινιές να πανηγυρίζουν την πρώτη τους φετινή νίκη και μάλιστα εκτός έδρας.

korasides-marpissa-panionios-8-2-2014-2

Από τους γηπεδούχος ξεχώρισαν η Καπούτσου με 22π.και η Λαουράκη με 16π.ενώ από τις νικήτριες πολύ καλή ήταν η Τσούπα με 35π. αλλά και η Αλεφραγκή με 13π.

Στην βαθμολογία οι παριανές παραμένουν πρώτες με 8 βαθμούς αλλά σε 5 αγώνες ενώ οι δεσποινίδες του Πανιωνίου είναι ουραγές με 3 βαθμούς αλλά με μόλις δύο παιχνίδια.