Πέμπτη, 10 Απριλίου 2014 07:36

Οι Μαρπησσαίοι ετοιμάζουν διαδήλωση… ενώ τα Ραμολιμέντα ξανανιώνουν!!!

Το Σχόλιο της 4ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Μπάσκετ Πάρου από τον ΜπασΚετικό και οι στατιστικοί πίνακες του Χάρη Κολοβού.

ΡΑΜΟΛΙΜΕΝΤΑ-ΝΑΟΥΣΑ 50-42: Ξανάνιωσαν κι έσπασαν την…. «παρθενιά»!!!

Οι περισσότεροι θεωρούσαν πως τα Ραμολιμέντα, με τις μέχρι τώρα εμφανίσεις τους, θα ήταν αδύνατον να αντισταθούν στην αήττητη, πριν την έναρξη του αγώνα, Νάουσα και το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε να τους επαληθεύει… Οι Ναουσαίοι βρήκαν ανοιχτό γήπεδο, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό μετά από κλεψίματα και λάθη των αντιπάλων τους και με πρωταγωνιστές τον Αρκουλή Στ. και τις δύο φετινές μεταγραφές τους, Ιορδάνη Π. και Καλίμπε Δ., προηγήθηκαν στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου με 12-17.

Λίγο μετά την έναρξη της 2ης περιόδου, πέρασε στον αγώνα-πρώτη συμμετοχή φέτος-ο Τάκης Κλεφτόγιαννης, και προσφέροντας μεγαλύτερη συνοχή και επιπλέον δύναμη στην άμυνα της ομάδας του, καθώς και 8π στο δεκάλεπτο, κατάφερε μαζί με τους Γκουρογιάννη Ν. και Σαρρή Ν. να εξασφαλίσουν το προβάδισμα για τα Ραμολιμέντα στο ημίχρονο με 28-22.

Παρά το αρχικό μούδιασμα από την αναπάντεχη συμμετοχή του Κλεφτόγιαννη, οι Ναουσαίοι ανασυντάχθηκαν στο ημίχρονο, αύξησαν την πίεσή τους στο μισό γήπεδο και πλησίασαν πάλι στον πόντο, όμως δύο συνεχόμενα τρίποντα, πραγματικές μαχαιριές, από τον Βαγγέλη Μαύρη κράτησαν μπροστά τα Ραμολιμέντα, τα οποία έκλεισαν τελικά το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενα με 40-36.

Στην τέταρτη περίοδο η κούραση των παικτών της Νάουσας δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν τη νίκη, αλλά μόνο να μείνουν κοντά στο σκορ, με το τελικό 50-43 να επισφραγίζει την πρώτη τους ήττα και να περιπλέκει τα δεδομένα για τις πέντε πρώτες θέσεις του πρωταθλήματος.

Η πρώτη φετινή συμμετοχή του Κλεφτόγιαννη (14π) ήταν καθοριστική για τη νίκη της ομάδας του και αναμφισβήτητα κερδίζει τον τίτλο του πολυτιμότερου. Από τη Νάουσα Ιορδάνης και Καλίμπε σημείωσαν από 12π, αλλά το ανεξάντλητο, μέχρι το τέλος, πάθος του πρώτου, του χαρίζει την ψήφο των αντιπάλων του.

ΑΣΥΓΚΡΑΤΗΤΟΙ-ΜΑΡΠΗΣΣΑ 42-52: Rotation εν όψει Αστυνομίας…

Στον αγώνα που προηγήθηκε χρονικά το απόγευμα της Κυριακής, η Μάρπησσα επικράτησε σχετικά εύκολα των Ασυγκράτητων, οι οποίοι φάνηκαν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η παίκτες της Μάρπησσας ξεκίνησαν χαλαροί τον αγώνα και στο 1ο δεκάλεπτο δυσκολεύτηκαν να βρουν λύσεις απέναντι στην οργανωμένη άμυνα των αντιπάλων τους. Αργό τέμπο, δυνατές άμυνες και το σκορ της περιόδου μόλις 7-8… Στη 2η περίοδο όμως οι Μαρπησσαίοι έδειξαν από νωρίς ποιος είναι το αφεντικό και με ηγέτη τον playmakerΧριστόφορο Ι. (8π στο δεκάλεπτο) έκλεισαν το ημίχρονο με doublescore 12-25!!!

Στο δεύτερο ημίχρονο παρακολουθήσαμε πιο ανοιχτό παιχνίδι, ο couchΜουρογιάννης πραγματοποιούσε συχνές αλλαγές τόσο για να ξεκουράσει τους βασικούς του παίκτες όσο και για να δοκιμάσει νέα σχήματα και πεντάδες ενόψει του πολύ δυνατού και κρίσιμου βαθμολογικά αγώνα της ερχόμενης Κυριακής (18:45) με την πρωτοπόρο Αστυνομία (απολαμβάνει την κορυφή μιας και η μοναδική αήττητη ομάδα, ο ΑΟΠ, έχει έναν αγώνα λιγότερο). Πολυτιμότερος από την Μάρπησσα ο Χριστόφορος Ι. με 14π και τεράστια συνεισφορά στην οργάνωση του παιχνιδιού της ομάδας του, ενώ ακόμα καλύτερος στη δεύτερή του συμμετοχή στο πρωτάθλημα ήταν ο Γαβαλάς Π. 10(1)π, η απόδοση του οποίου στη συνέχεια θα έχει καθοριστική σημασία για την πορεία της Μάρπησσας…

Οι Ασυγκράτητοι είχαν πολυτιμότερο τον Σκιαδά Λ. 16(1)π, στην καλύτερή του εμφάνιση μέχρι τώρα, ο οποίος όμως βοηθήθηκε στο σκοράρισμα μόνο από τον αδελφό του, τον πιο σταθερό παίκτη της ομάδας, Σκιαδά Α. 13(1)π. Ο couchΤσίγγανης Κ. προσπαθεί να βρει λύσεις και από τους υπόλοιπους παίκτες του και εφόσον το καταφέρει, η ομάδα του πιθανότατα να πανηγυρίσει τουλάχιστον μία ακόμα νίκη στη συνέχεια!