Κυριακή, 09 Νοεμβρίου 2014 22:33

Νικήσαν οι παίδες του Άρη 39-15 την Άνδρο

Σε ένα μέτριο από πλευράς ποιότητας παιχνίδι, που διεξήχθη την Κυριακή το μεσημέρι στο ανοιχτό Αθλητικό Κέντρο «Νικ.  Κορνάρος» της Τήνου για το παιδικό πρωτάθλημα μπάσκετ Κυκλάδων, η φιλοξενούμενη ομάδα του ΑΡΗ ΣΥΡΟΥ επικράτησε της τυπικά γηπεδούχου ομάδος του Α.Ο. ΑΝΔΡΟΥ με 15-39.

Στο πρώτο 10λεπτο (σκορ 6-9) και οι δύο ομάδες έψαχναν να βρουν τα «πατήματά» τους σε ένα τερέν «ταλαιπωρημένο» από την χθεσινοβραδινή καταιγίδα. Σε αυτό το δεκάλεπτο η παίδες της Άνδρου δυσκόλεψαν τα μάλα το συγκρότημα του Μιχάλη Μανανά, κυρίως λόγω της σκληρής άμυνας που έπαιξαν.

paides-andros-aris-9-11-2014-3

Στο δεύτερο 10λεπτο (σκορ 4-17) «χτίστηκε» η διαφορά που ανέδειξε τον νικητή, καθώς οι παίχτες του ΑΡΗ ΣΥΡΟΥ εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη στο «κατέβασμα» της μπάλας των περιφερειακών του Α.Ο. ΑΝΔΡΟΥ και με υποφερτά ποσοστά ευστοχίας στην επίθεση «πήγαν» στο ημίχρονο με διαφορά 16 πόντων (10-26).

Τα δύο 10λεπτα που ακολούθησαν (σκορ 5-7 και 0-6) απλά διεκπεραίωσαν τον αγώνα, διότι και οι δύο ομάδες είχαν επιστροφή στα νησιά τους με τα πλοία της γραμμής και απλά όλα έγιναν πιο «γρήγορα».