Τετάρτη, 20 Μαΐου 2015 13:50

Οι F.Sharks πρωταθλητές της Mykoleague

F.Sharks – Hawks : 2-1 (13-16, 16-8, 11-5) F.Sharks – Hawks : 2-1 (13-16, 16-8, 11-5)

Σε ένα τελικό-γιορτή για τη Mykoleagueπου διεξήχθει στο γήπεδο μπάσκετ της Άνω Μεράς οι F. Sharksμετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι κέρδισαν με δυσκολία τους Hawks, (2-1 σετ).

Τα «Γεράκια» κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και κρατώντας το προβάδισμα στο σκορ σε όλη τη διάρκεια. Κύριος επιθετικός εκφραστής των Hawksήταν Γιώργος Υφαντίδης ενώ σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκε ο Στέφανος Κυπριτίδης ο οποίος έδωσε πολλές και δύσκολες μάχες κατά τη διάρκεια του ματς.

Οι «Καρχαρίες» του Φλάσκου όμως αντέδρασαν και στο δεύτερο μέρος με πρωταγωνιστές το Πάυλο Λεβογιάννη και Γιάννη Σαχά, κατάφερα πάρουν το 2ο σετ και να ισοφαρίσουν το παιχνίδι.

Ένα τρίτο σετ στο οποίο όπως αναμενόταν, ήταν ντέρμπι, με όλη τη σημασία της λέξης, καθώς οι δύο ομάδες έδινα «μάχη» σε κάθε διεκδίκηση της μπάλας . Όμως οι F. Sharksκατάφεραν να κόψουν πρώτοι το νήμα των 11 πόντων και να… στεφθούν πρωταθλητές.

Πόντοι

F.Sharks: Σαχάς Ι. 13, Λεβογιάννης 14, Σαχάς Γ. 7, Ρουσουνέλος 3, Ασημομύτης 3, Φλάσκος

Hawks: Υφαντίδης 16, Κωσταντάρας , Νάζος, Μπάλλας 4, Κυπριτίδης 7, Κουσαθανάς 2

Στο γήπεδο βρέθηκε αρκετός κόσμος για να παρακολουθήσει τον μεγάλο τελικό, με τις δύο ομάδες να τους ανταμείβουν προσφέροντας πλούσιο θέαμα.

Να σημειώσουμε πως το φετινό τουρνουά της Mykoleagueξεκίνησε με την συμμετοχή 18! ομάδων και πήραν μέρος σύνολο 108 παίχτες μια διοργάνωση η οποία έχει στεφθεί με επιτυχία τα τελευταία δύο χρόνια.