Κυριακή, 27 Σεπτεμβρίου 2015 07:58

Νίκη για τον Περιστεριώνα στην πρεμιέρα

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του το παιδικό του Τ.Α.Κ Περιστεριώνα, επικρατώντας δύσκολα επί του αξιόμαχου Γ.Σ. Μυκόνου με σκορ 48 – 43.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος κρατώντας το ενδιαφέρον των αρκετών φιλάθλων που βρέθηκαν στο κλειστό της Τήνου.

Οι τηνιακοί που είχαν σε πολύ καλή μέρα τους Ρουγγέρη με 18π. και Ορφανό με 17π. αντίστοιχα, έκλεισαν το ημίχρονο με ένα καλάθι διαφορά (17-16) παρότι ήταν στο -5 στα πρώτα 10λεπτά.

Η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο στο 3ο που ήταν και το πιο παραγωγικό από πλευράς πόντων, φτάνοντας στο 36-31.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός προσπάθησε και εν’ μέρη τα κατάφερε όχι όμως τόσο ώστε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Από τους Μυκονιάτες εντυπωσιακός ήταν ο κάπτεν της ομάδας, ο Μονογυιός ο οποίος σημείωσε 22 πόντους με 2 τρίποντα, όπως και ο Τσίλης με επίσης 2 τρίποντα και 11πόντους συνολικά.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 04 – 09, 13 – 06, 19 – 15, 12 - 13

Τ.Α.Κ ΠΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ: (Βιδάλης Α.) Δεληγιάννης Θ. 2, Καστορίνης Μ., Καμπέρι Ι. 6, Νάζος Μ. 5 (1), Βιδάλης Μ., Ορφανός Ν. 17 (3),  Τριαντάφυλλος Ν., Βοϊνάς Π., Μαρκουίζος Ν.,  Γιαβρεδέλης Θ.,  Ρουγγέρης Α. 18 (1)©, Μελισσουργός Δ.

Γ.Σ ΜΥΚΟΝΟΥ: (Ρουσσουνέλος) Μονογυιός Α. 22 (2), Ζουγανέλης Δ., Σκουλαξίνος Α., Σκουλαξινος Δ. 2, Παλάσης Ι. 3 (1), Τσίλης Β. 11 (2), Μονογυιός Θ., Κωστής Η., Αναστασίνης Κ., Βουτσίνος Θ. 1, Σφυρής Γ. 4, Γκιόκας Π.