Κυριακή, 25 Οκτωβρίου 2015 15:16

Υπέταξε και τον Άρη... τρία στα τρία ο Πανναξιακός

SELFIE ME ARH

Ανταπόκριση: Στάθης Κρητικός

Ασταμάτητος ο Πανναξιακός πέρασε μέσα από την Πετρούπολη, νικώντας 73-81 τον Άρη, σημειώνοντας το τρία στα τρία στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής.

Με πέντε Ναξιώτες παίκτες στην αποστολή του και την χρησιμοποίηση όλων από τον προπονητή της ομάδας μας κύριο Δαμιανίδη, Πανναξιακός ξεκίνησε πολύ καλά με τον Μυλωνά να είναι εντυπωσιακός στην επίθεση με τους παίκτες της Πετρούπολης να μην βρίσκουν τρόπο να τον σταματήσουν . Στη συνέχεια ο Μάκαρης ήταν αυτός που πήρε την σκυτάλη, πετυχαίνοντας δύο όμορφα καλάθια που έδωσαν το προβάδισμα της πρώτης περιόδου με 15-21 στον Πανναξιακό.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Άρη Πετρούπολης ξεκίνησε δυνατά και παίζοντας όμορφο μπάσκετ, πήρε τις σωστές αποφάσεις στην επίθεση και κάλυψε τη διαφορά.

Το ημίχρονο τέλειωσε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες, στο 39-39. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανναξιακός βρήκε πάλι τον καλό του εαυτό και με τον Καρβούνη να είναι καταλύτης των προσπαθειών του πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ. Ο παίκτης του Πανναξιακού στην έναρξη του 2ου ημιχρόνου ήταν αυτό που πήρε πρωτοβουλία στο σκοράρισμα, αλλά μοίρασε και πολλές ασίστ.

Στο τέλος οι παίκτες του Πανναξιακού ήταν πιο ψύχραιμοι, πράγμα που φάνηκε όταν ο Άρης προαπ΄θησε να επιστρέψει από το -10, αλλά η ευστοχία από τη γραμμή των βολών δεν άφησαν περιθώρια να χαθεί αυτή η μεγάλη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος ο ιστορικός Σπόρτινγκ, σε ακόμα μία δύσκολη έξοδο για την ομάδα της Νάξου.

Άρης Πετρούπολης – Πανναξιακός ΑΟΝ 73 - 81

Δεκάλεπτα: 15 – 12, 24-18, 16-22, 18 – 20

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρπάνος, Κανελλόπουλος

Πανναξιακός ΑΟΝ (Δαμιανίδης): Πολίτης 10 (3), Καρβούνης 15 (2), Καλαβρός, Μαγιντόμπε 10 (2), Καραγιάννης, Κυριακόπουλος 5 (1), Μάκαρης 6, Ακτύπης – Γουνές 4, Χριστόδουλος 11, Μυλωνάς 8, Παγώνης 11

ΑΡΗΣ (Κακαλιάς): Σολδάτος, Βεντιτουράκης, Ηλιόπουλος 12, Δερβεντζής, Χρονόπουλος 24 (4), Μπαζιώτης 14 (2), Κωτσιάς, Αδαμόπουλος 4, Μπινάρης, Παπαγεωργόπουλος 6, Μακρόπουλος 10, Βεντούρης 3 (1)