Τρίτη, 01 Μαρτίου 2016 03:22

Πρωταθλητής Κυκλάδων το ΓΕΛ Νάξου [vid]

Το ΓΕΛ Νάξου κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή Κυκλάδων στο σχολικό πρωτάθλημα μπάσκετ ύστερα από συναρπαστικό αγώνα (57-58) που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό της Σύρου.

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν πλούσιο θέαμα και ένα… χιτσκοκικό φινάλε στους περισσότερους από 200 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο, με την ομάδα της Νάξου να παίρνει τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του πανελλήνιου πρωταθλήματος.

Το ξεκίνημα του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους που προηγήθηκαν με 6-17 στο πρώτο 8λεπτο. Στο δεύτερο 8λεπτο όμως, οι παίκτες της Έφης Κασιανού ανέβασαν την απόδοσή τους και με επιμέρους σκορ 20-10 έριξαν την διαφορά στον πόντο (26-27).

Στα δύο τελευταία 8λεπτα το παιχνίδι ήταν… θρίλερ στην μεγαλύτερη διάρκειά του. Στο τέλος του αγώνα το ΓΕΛ Νάξου με κάποια καθοριστικά τρίποντα πήραν μία διαφορά, το ΓΕΛ Σύρου κατάφερε να την καταβάσει, ωστόσο δεν πρόλαβε στο φινάλε να οδηγήσει το ματς στην παράταση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το ΓΕΛ Νάξου ήταν ο Μαγγιώρος με 27 πόντους, ενώ ο Ζευγώλης (15 πόντους) σημείωσε καθοριστικά τρίποντα στο τελευταίο 8λεπτο. Από το ΓΕΛ Σύρου ξεχώρισαν οι Βασιλειάδης (19 πόντους) και Μίμογλου (15 πόντους).

Τα οκτάλεπτα: 6-17, 20-10, 15-14, 16-17

ΓΕΛ ΣΥΡΟΥ (Κασιανού):Αλεξανδρής, Κωστόπουλος, Ζουλουφός, Πατάπης 8 (12 ριμπ, 8 κοψ.), Ξένος 3, Παχής 4, Βασιλειάδης 19, Μίμογλου 15, Βουτσίνος 8, Πανούσης, Οικονομίδης, Νικολακόπουλος.

ΓΕΛ ΝΑΞΟΥ (Κατσούλης):Κουτάντζης 1, Μαγγιώρος 27, Μάνο, Μαργαρίτης, Γκίκα, Ζευγώλης 15, Γρυλλάκης, Μαράκης 7, Πασσός, Μεσολογγίτης 8, Βαθρακοκοίλης, Βασιλάκης

• Στον αντίστοιχο αγώνα για το πρωτάθλημα των κοριτσιών που διεξήχθη το Σάββατο και πάλι στη Σύρο, το ΓΕΛ Σύρου επικράτησε με 60-46 του ΓΕΛ Νάξου, κατέκτησε το σχολικό πρωτάθλημα Κυκλάδων και θα αγωνιστεί στην επόμενη φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος.