JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 643

Σάββατο, 16 Απριλίου 2016 23:11

Έκλεισε με ''ΝΙΚΗ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ'' τα εντός... [pics]

Άκρως θεαματικά και με χιτσκοκικό φινάλε εξελίχθηκε η αδιάφορη, κατά τ' άλλα, αναμέτρηση μεταξύ Πανναξιακού και Άρη Νικαίας για την 25η αγωνιστική στον 2ο όμιλο Νότου της Γ' Εθνικής!

Η ομάδα της Νάξου σε ένα παιχνίδι γεμάτο συγκινήσεις χρειάστηκε την παράταση (71-71 κ.δ.) για να επικρατήσει τελικά με 83-82 του Άρη Νικαίας και να κλείσει έτσι με τον καλύτερο τρόπο τους εντός έδρας αγώνες για τη φετινή σεζόν.

Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, σε ένα πρώτο αναγνωριστικό ημίχρονο όπου οι γηπεδούχοι είχαν ελαφρύ προβάδισμα, ενώ έφτασαν να προηγούνται 30-25 4' πριν τη λήξη του 1ου μέρους.

Κάπου εκεί, ο Άρης ισοφάρισε και πήρε κεφάλι στο σκορ, μέχρι να πάρει και πάλι τα ηνία ο Πανναξιακός για να έχουμε το 35-34 του ημιχρόνου!
Στην επανάληψη, το ελαφρύ προβάδισμα του Πανναξιακού συνεχίστηκε, ενώ η διακοπή που έγινε 4:21' πριν το τέλος της περιόδου (λόγω προβλήματος με τον πίνακα του σκορ) ευνόησε την ομάδα του Δημήτρη Δαμιανίδη, η οποία έφτασε να προηγείται με 6 πόντους.

Το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε τον ΠΑΟΝ να ηγείται του Άρη με 57-54!

Στην τελευταία περίοδο τα πράγματα άλλαξαν, η ομάδα της Νίκαιας ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ με ένα επιμέρους 0-7 μέσα σε 3 λεπτά, για να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι και να φέρουν το ματς στα ίσια 3' πριν το τέλος, όταν ο Μάκαρης μέσα σε αποθέωση μείωσε για το 62-63.

Κάπου εκεί όμως, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις ψυχικές δυνάμεις και με 3ποντο του Κουκουβάκη 1:47' πριν το τέλος πήραν και πάλι κεφάλι 4 πόντων (67-71).

Στο τελευταίο λεπτό, πρωταγωνιστής έμελε να ήταν ο Χριστόδουλος(κορυφαίος του αγώνα), ο οποίος αρχικά μείωσε για το 69-71, ενώ στην τελευταία επίθεση πήρε το ριμπάουντ από άστοχο 3ποντο που επιχείρησε ο Καρβούνης και ισοφάρισε, για να οδηγήσει το παιχνίδι σε παράταση μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στις 2 τελευταίες επιθέσεις που επιχείρησε ο Άρης, είχε 2 απανωτά χαμένα τριποντα.

Στην παράταση, έχοντας πλέον και την ψυχολογία με το μέρος του, ο Πανναξιακός βρέθηκε να προηγείται, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Καρβούνη με 76-72 3:23' πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Και πάλι όμως, η ομάδα της Νίκαιας ισοφάρισε σε 77-77 με δίποντο του Αλτσαντζή.

Στη συνέχεια, ο Πολίτης διαμόρφωσε το 80-77, όμως ο Αλτσαντζής απάντησε με δικό του 3ποντο για το 80-80.

Μία εύστοχη βολή του Χριστόδουλου για το 81-80 και 2ποντο στην επαναφορά του Άρη με τον Γεωργούτσο για το 81-82, μισό λεπτό πριν τη λήξη του παιχνιδιού, για να έρθει ο Ακτύπης και με 2 εύστοχες βολές του να δώσει τη νίκη με 83-82 στην ομάδα του, σε ένα παιχνίδι γκραν γκινιόλ.

Και εδώ αξίζει να σημειωθεί ότι ο Άρης Νικαίας έχασε τρίποντο στην τελευταία του επίθεση με τον Στογιάνοβιτς, για να πάρει τη νίκη.

Οι 100 περίπου φίλαθλοι του ΠΑΟΝ που βρέθηκαν στο ΔΑΚ Νάξου, είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν μια απίστευτη αναμέτρηση, την ώρα που αποθέωσαν την ομάδα τους στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι που έδωσε.

Έτσι, ο Πανναξιακός θα κατακτήσει την 8η θέση στο πρωτάθλημα (38 πόντοι αυτή τη στιγμή), αφού άφησε από κάτω του τον Άρη Νικαίας με 36 βαθμούς.

Τελευταία αγωνιστική, θα φιλοξενηθεί στην έδρα του 7ου της βαθμολογίας, Κάδμου.

Οι περίοδοι: 15-13, 20-21, 22-20, 14-17, παρ. 12-11

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Καραλή-Μαυρατζά

Πανναξιακός ΑΟΝ(Δαμιανίδης): Πολίτης 6 (2), Καρβούνης 10 (2), Καλαβρός, Μαγιντόμπε, Κυριακόπουλος, Μάκαρης 4, Ακτύπης 20 (1), Χριστόδουλος 27, Μυλωνάς 9, Παγώνης 7 (1), Μαγγιώρος, Βασιλειάδης
Αρης Νικαίας(Ζερβουλάκος): Γεωργούτσος 18 (1), Φωστέρης 14(4), Αλτσαντζής 8(2), Κουκουβάκης 5(1), Θεοδοσίου 4, Στογιάνοβιτς 12(1), Γαλίτης 3 (1), Κόλλιας 15, Ζήσης 3, Πυρομάλλης, Χαβιαράκης, Ηλιόπουλος