Παρασκευή, 24 Ιουνίου 2016 01:32

Με το δεξί στα μπαράζ οι Πρωταθλητές μας

Νικήτρια στο πρώτο της παιχνίδι για το ειδικό πρωτάθλημα ανόδου στην Γ εθνική κατηγορία ανδρών βγήκε η ΑΕ Σαντορίνης που με το καλημέρα πήρε κεφάλι στην υπόθεση πρόκριση.

Στο ντεμπούτο τους οι πρωταθλητές Κυκλάδων μπήκαν μουδιασμένα απέναντι στην Αναγέννηση Σάμου, αλλά στο τέλος ήταν η ομάδα που πήρε τη νίκη με 80-67.
Επηρεασμένη από την αγωνιστική απραξία και βρέθηκε να χάνει στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου με σκορ 21-14.
Με την εκκίνηση του 2ου δεκαλέπτου η σφιχτή άμυνα και η κυριαρχία κάτω από τα καλάθια είχε ως αποτέλεσμα το σκορ ημιχρόνου να κλείσει με σκορ 38-32.
Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης οδήγησε στο 45-45 πριν να ολοκληρωθεί το 3ο δεκάλεπτο με σκορ 62-55.
Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας παρέμεινε συγκεντρωμένη και σε κανένα σημείο δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και οδηγήθηκε στην νίκη με τελικό σκορ 80-67.
Α.Ε.Δικαίου-ΒΑΟΛ Χίου 81-78 (74-74 κ.α)
Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου ανάμεσα στον ΒΑΟΛ Χίου και τον Α.Ε Δικαίου είχαμε ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στην παράταση υπέρ των Κώων. Η ομάδα απο την Κω ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του παιχνιδίου και έφτασε και την διαφορά μέχρι και τους +9 πόντους 51-42 στο 26′ αλλα στα τελευταία λεπτά του αγώνα πέρασε μπροστά ο ΒΑΟΛ με 71-72 στα 43»δευτερολεπτα του αγώνα ,αλλά με τρίποντο του Χατζηγιακουμή πέρασαν ξανά μπροστά οι Κώοι 74-72 για να ισοφαρίσει στην λήξη με φόλοου ο Καρανδρέας μετα απο χαμένο λέι-απ του Χατζηλάμπρου και να πάει το παιχνίδι στην παράταση 74-74.Στην παράταση οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο ποντο αλλα οι παίχτες του Τζομάκα βρήκαν λυσεις και ηταν πιο ευστοχη και πήραν την πρώτη τους νίκη με 81-78.Τιποτα δεν εχεί κριθεί ακόμα για την χιώτικη ομάδα τον ΒΑΟΛ αφού υπάρχει περίπτωση με νίκη πανω απο +3 ποντους επι της Αναγέννησης Σάμου να πάνε σε τριπλή ισοβαθμία και να πάρει το εισιτήριο για την Γ’Εθνική.