Κυριακή, 12 Φεβρουαρίου 2017 17:06

Μαχητικός στη Πεντέλη με ήττα στο ''καλάθι'' [pics-vid]

Ο Πανναξιακός «δε μάσησε» στην έδρα της ΑΕ Πεντέλης, χάνοντας τη νίκη μόλις για ένα καλάθι (71-69), κοιτάζοντας κατάματα την ομάδα που διεκδικεί ένα από τα τρία εισιτήρια ανόδου στη Β΄Εθνική.

Η ομάδα του Τάσου Βάβουλα, έχοντας  τη στήριξη του κόσμου του που μετέτρεψε σε ΔΑΚ το κλειστό της Πεντέλης [βλ. βίντεο], έφτασε μία ανάσα πριν την κατάκτηση της νίκης, όμως η τύχη γύρισε την πλάτη στον Δαχρετζή, που στα τελευταία δευτερόλεπτα και ενώ το σκορ ήταν 71-69, σούταρε για τρεις, αλλά είδε τη μπάλα να μη θέλει να κάνει το χατίρι του Πανναξιακού, ο οποίος θα πρέπει να συνεχίσει να μάχεται για να κερδίσει τη σωτηρία του και τη παραμονή του στη Γ΄Εθνική.

Το φλας της αναμέτρησης

Πάμε να δούμε πως κύλησε ο αγώνας, δανειζόμενοι την περιγραφή του naxospress.gr. Οι γηπεδούχοι του Χαρτοματσίδη είναι εντυπωσιακοί και με 10/16 τρίποντα (!!) στο πρώτο μέρος έχουν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, προηγούνται με 10 πόντους λίγο πριν το τέλος της 1ης περιόδου (21-11) ενώ με την έναρξη της 2ης περιόδου, οι παίκτες του Τάσου Βάβουλα που έχουν σε καλή μέρα τους …κοντούς Πολίτη – Τζίμη μειώνουν στον πόντο (24-23 αρχικά) και 34-32 (στη συνέχεια) και με την εξέδρα από τη πλευρά των φίλων της Νάξου να παίρνει …φωτιά. Όμως, οι γηπεδούχοι με σερί 7-0 ξεφεύγουν και κλείνουν το ημίχρονο με +11 πόντους (52-41) με ένα δεύτερο δεκάλεπτο όπου σημειώνονται 58 πόντοι (!!!) και από τις δύο ομάδες, κάτι που σημαίνει ότι από άμυνα; Άστα να πάνε.

Όμως, στο δεύτερο μέρος, ο Πανναξιακός θυμάται τον καλό του εαυτό. Άμυνα έως …αίματος, και το παιχνίδι αλλάζει τροπή. Η μπάλα πλέον για να μπει στο καλάθι χρειάζεται αίτηση με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κομπλάρουν (σ.σ. είχαν 0/16 σουτ τριών πόντων στο δεύτερο μέρος)… Η διαφορά των +9 (59-50) και +8 πόντων (61-53) χάνεται στην τέταρτη περίοδο με τους φιλοξενούμενους όχι μόνο να μειώνουν τη διαφορά (62-57) αλλά και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ (65-66) με μία απόλυτη σιγή να βασιλεύει στο κλειστό… Όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Ένα γρήγορο 4-0, για να επανέλθει αρχικά η ισορροπία (69-65) και στη συνέχεια ένα καυτό τελευταία λεπτό με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο καλάθι (71-69) και να έχουν την τελευταία επίθεση. Όμως, ο Δαχρεντζής (έμεινε στους 4 πόντους) ήταν άτυχος… Σουτ από το τρίποντο για τη νίκη στα τελευταία δεύτερα, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι… Και η 11η συνεχόμενη εκτός έδρας (τελευταία νίκη την 7η αγωνιστική του 2ου γύρου πέρυσι στα Ιλίσια 60-53) είναι γεγονός…  και πλέον κάθε παιχνίδι είναι τελικός… Επόμενη στάση, η μάχη στο ΔΑΚ επί του Κάδμου Θηβών με τον οποίο έχει 0/3 νίκες στα χρόνια που βρίσκονται οι δύο ομάδες στην ίδια κατηγορία.

Πεντέλη – Πανναξιακός 71 – 69

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 31-27, 10-16, 09-12

ΠΕΝΤΕΛΗ (Χαρτοματσίδης): Γρατσιάτος 4, Λίτσο 15(3), Αποστολόπουλος 7 (1), Πορτελάνος, Καρούζος 14 (4), Κωνσταντάκος, Τσουπάκης, Μπίγκος 21 (1), Σαλτουρίδης 1, Μαλούκος 7.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Βάβουλας): Πολίτης 17 (5), Σβορώνος 11 (1), Καλαβρός, Αρτσάνος, Γεωργιάδης 7 (1), Μάνο, Τζίμης 15 (1), Μάκαρης 4, Μάκος, Δαχρετζής 4, Καδηγιαννόπουλος 6 (1), Μυλωνάς 5.