Τετάρτη, 08 Μαρτίου 2017 13:28

Παραμένουν στην πρώτη θέση οι Βετεράνοι

Πραγματοποιώντας εμφάνιση για… Final 4, οι 2 Brothers επικράτησαν του Αετού 2 (47-59) στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής του τοπικού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2016 – 2017» και πλέον «κατοικούν» μόνοι στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν περισσότερη προσοχή στα μετόπισθεν παρά στην επίθεση (5΄:51΄΄ 2-3) με τους πρωταθλητές να έχουν το προβάδισμα στο σκορ τον περισσότερο χρόνο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του παιχνιδιού άρχισε ν’ ανεβαίνει με τους παίκτες πλέον και των δύο ομάδων να επιχειρούν τις περισσότερες επιθέσεις με σουτ μακριά απ’ το καλάθι, αφού οι διάδρομοι προς σ’ αυτό παρέμεναν ερμητικά κλειστοί. Τρία λεπτά πριν το σφύριγμα των διαιτητών για τα αποδυτήρια οι 2 Brothers πέρασαν μπροστά (20-21), κλείνοντας το ημίχρονο με +5 (23-28). Καφούρος (17π), Παγανιάς (16π.) και Πεταλωτής (13π.) συνέχισαν την εξαιρετική τους συνεργασία και με τη συμπαράσταση των συμπαικτών τους έφτασαν τη διαφορά στους δεκατρείς πόντους (29-42). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, Ξαγοράρης (22 π.) και Μουρατίδης (11 π.), οι οποίοι μονοπωλούσαν τις επιθέσεις του Αετού, επιχείρησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, όμως όλες τους οι προσπάθειες «σκόνταφταν» στους Πεταλωτή και Καφούρο που έδειξαν ολύμπια ψυχραιμία απ’ τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσαν οι Έφηβοι της Α.Ε.Σ κόντρα στους παίδες του συλλόγου με σκορ 62-67 και αν στα δύο εξ’ αναβολής ματς που απομένουν για να ολοκληρωθεί η όγδοη αγωνιστική ηττηθούν παίδες και πύραυλος, τότε θα γλιτώσουν τη δοκιμασία των μπαράζ και θα περάσουν ως έβδομοι στη φάση των Play Off, καθώς σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας υπερτερούν των αντιπάλων τους στη διαφορά πόντων. Παρά το γεγονός πως παρουσιάστηκαν χωρίς καμία λύση στο πάγκο, οι Έφηβοι κατάφεραν ν’ ακολουθήσουν το γρήγορο ρυθμό των παίδων. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ υπέρ των παίδων (36-26), αλλά στην επανάληψη Ρούσσος (24 π.) και Βαρβαρήγος (22 π.) πήραν τα… όπλα τους και ανέτρεψαν την κατάσταση υπέρ τους. Φυσικά σημαντικό ρόλο έπαιξε και το γεγονός πως στο δεύτερο ημίχρονο μπόρεσαν να περιορίσουν κάπως τους Φερατάι (23 π.) και Φέγγη (21 π.), παίρνοντας έτσι το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα.

Στο μεταξύ, το δίποντο που τους εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση της βαθμολογίας σημείωσαν οι Βετεράνοι κόντρα στον Αετό 1 (37-74). Οι πρωτοπόροι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την υπεροχή τους κάτω απ’ το καλάθι, έχοντας σε καλή μέρα τους συνήθεις υπόπτους Ζαφείρη (25 π.) και Δεββέ (17 π.). Οι παίκτες του Αετού 1 κινήθηκαν σε «ρηχά νερά» επιθετικά και μην μπορώντας παράλληλα να βρουν τρόπο ν’ αναχαιτίσουν τους Βετεράνους, γνωρίσαν φυσιολογικά την ήττα.

Τέλος, ένα εύκολο απόγευμα είχαν οι Λύκοι απέναντι στον αποδεκατισμένο λόγω απουσιών Πύραυλο (57-83). Με τον Αντωνόπουλο (21 π.) να «πυροβολεί» κατά ριπάς απ’ τη γραμμή του τρίποντου και τους Κυριαζόπουλο (13 π.) και Κουτσογιαννόπουλο (12 π.) ν’ ακολουθούν, η ομάδα του Κιμιγκέλη δεν έχασε σε κανένα σημείο τον έλεγχο του αγώνα. Απ’ τον Πύραυλο ξεχώρισαν για την επιμονή και τη μαχητικότητά τους οι Σέου (21 π.) και Παντζιαρίδης (16 π.).

Αετός 1 - Βετεράνοι (37 – 74)
(Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος - Σιγάλας)

9. Πύραυλος             8/ 1-6/ 371-522/-151

*Οι ομάδες προκρίνονται στην φάση των οκτώ (8)
*Οι ομάδες θ' αγωνιστούν σε νοκ-άουτ αγώνα για τη συμμετοχή στους στη φάση των οκτώ (8)
*Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων μετράει το μεταξύ τους αποτέλεσμα.