Κυριακή, 09 Απριλίου 2017 22:47

Δεν πήρε τίποτα από τη Κρήτη ο Πανναξιακός

Ο ΟΦΗ συνέχισε την πάρα πολύ καλή του πορεία, καθώς για την 22η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής υποδέχτηκε στο ΒΑΚ τον Πανναξιακό και τον κέρδισε χωρίς το παραμικρό πρόβλημα με 80-71.

Οι «ασπρόμαυροι» πήραν την 3η συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα και πιστοποίησαν πως βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση, χωρίς να επηρεαστούν από την αποχή των δύο εβδομάδων από τη… δράση. Οι Κρητικοί έπαιξαν όσο έπρεπε και δεν κινδύνεψαν σχεδόν καθόλου.

Το συγκρότημα του Γιάννη Κόκκινου μπήκε δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε στο 2’ 7-0. Η συνέχεια, μάλιστα, ήταν ακόμη καλύτερη, αφού μ’ ένα σερί 9-0 έκανε το 18-6 στο 6’ και απέκτησε μια σημαντική διαφορά από νωρίς. Με πλουραλισμό στην επίθεση οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και στο 10’ περνούσαν 20-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν το «πρόσωπό» τους, βρήκαν λύσεις στο σκορ και στο 14’ μείωσαν στο 25-20. Οι νικητές, βέβαια, έδειξαν ωριμότητα αμέσως και… αποκατέστησαν την τάξη. Στο 18’ έφτασαν στο +14 (38-24), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 44-32.

Στην 3η περίοδο ο ΟΦΗ ήταν αποφασισμένος να «καθαρίσει» το ματς και «έτρεξε»» ένα 9-0 για να περάσει 55-36 στο 24’, και το +19 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά που είχε πάρει μέχρι τότε στη συνάντηση.

Στα επόμενα λεπτά, ωστόσο, οι «ασπρόμαυροι» είχαν ένα «νεκρό» διάστημα, δε σκόραραν αρκετά, αλλά κρατούσαν ένα καλό προβάδισμα κι έτσι το αποτέλεσμα στο 30’ ήταν 61-46. Οι Κρητικοί είχαν «αγκαλιάσει» τη νίκη και ήλεγχαν απόλυτα την κατάσταση.

Στην τελευταία περίοδο το σύνολο του Κόκκινου κρατούσε χωρίς πρόβλημα τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Στο 34’ το σκορ ήταν 71-51 και όλα έδειχναν να έχουν κριθεί. Ο έμπειρος τεχνικός, μάλιστα, έδωσε σ’ ένα ακόμη παιχνίδι χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Καλλέργη και Μαματζάκη, ενώ στα θετικά συγκαταλέγεται και η επιστροφή μετά από καιρό του Βλαχάκη, που έδειξε σαν να μην… έλειψε καθόλου.

Στα τελευταία λεπτά του ματς, πάντως, ο ΟΦΗ χαλάρωσε, Πανναξιακός… μάζεψε τη διαφορά, έκανε το 73-67 στο 38’, όμως μ’ ένα σερί 5-0 έγινε το 78-67 και τα πάντα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 44-32 (ημίχ.), 61-46, 80-71.

Διαιτητές: Καρακωνσταντόπουλος-Χριστοδουλάκης.

ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας 5 (1), Κριθινάκης 3 (1), Μαϊστρέλης, Ξενάκης 9 (1), Μπούμπαρης 13, Καρλάφτης 9 (3), Αγαπιάδης 12 (2), Καλλέργης, Μαματζάκης, Βλαχάκης 8 (2), Κυρίτσης 8 (2), Μουλάς 13 (1).

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Βάβουλας): Πολίτης 8 (1), Σβορώνος 3 (1), Μαγγιώρος, Μάκος 3 (1), Γεωργιάδης 2, Μάνο, Τζίμης 17 (1), Μάκαρης 6, Δαχρετζής 13, Καδηγιαννόπουλος 9 (1), Μυλωνάς 10.

Πηγή: grandsport.gr