Δευτέρα, 13 Νοεμβρίου 2017 15:43

Τα είχε όλα η 3η αγωνιστική του «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2017 – 2018»

Ανατροπές, αγωνία, δράση, αλλά και αρκετή δόση… γκρίνιας περιελάμβανε το «μενού» της τρίτης αγωνιστικής του τοπικού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2017 – 2018».

Στο ματς που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο ο Πήγασος κατάφερε να επικρατήσει των Επαλαίμαχων με σκορ 62-60 και να πανηγυρίσει με εμφατικό τρόπο την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης οι ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι με τη διαφορά να μην ξεπερνάει ποτέ τους πέντε πόντους ανάμεσα στους δυο αντιπάλους. Οι «αεροπόροι» βρήκαν τις λύσεις που έψαχναν για να βελτιώσουν την επιθετική τους λειτουργία από τον νεοφερμένο Βασιλάκη (13 π.), ο οποίος ακολουθούσε καταπόδας τον Κατηκαρίδη (16 π.) στο σκοράρισμα, όμως τίποτα απ’ όλα αυτά δεν θα είχε σημασία αν δεν ήταν ο Καμπουράκης (9π). Πείσμωσε, πάλεψε και… μεταμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης σημειώνοντας τους πιο σημαντικούς πόντους της ομάδας του. Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε έφερε τη διαφορά στους συν πέντε πόντους (55-60) κι εκεί που η μπάλα «έκαιγε» καθώς οι «καθηγητές» είχαν ισοφαρίσει (60-60, 0΄:59΄΄), αξιοποίησε την εκπληκτική ασίστ του Μιχαλέλη φέρνοντας ξανά τον Πήγασο μπροστά στο σκορ (60-62, 0΄:18΄΄), που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Συνέχεια στις καλές τους εμφανίσεις έδωσαν οι 2 Brothers που εκμεταλλεύτηκαν κάθε αδυναμία των Ζευς, παίρνοντας έτσι μία επιβλητική νίκη (63-73). Αν και στερήθηκαν τις υπηρεσίες του τραυματία Καφούρου, οι 2 Brothers είχαν τη τύχη να βρίσκονται σε εκπληκτική μέρα ο Τσακριός (31 π.) που δεν έχανε καλάθι και ο Αβράμπος (16π.). Μέχρι τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, χωρίς καμιά τους να παίρνει σαφές προβάδισμα. Δύο λεπτά όμως ήταν αρκετά για τους Ζευς να «γκρεμίσουν» τα πάντα και να πάει στράφι η εντυπωσιακή εμφάνιση του Λουίτζι (37 π.). Από 33-35 (7΄:13΄΄) βρέθηκαν εν ριπή οφθαλμού πίσω στο σκορ με δέκα πόντους (35-45, 5΄:01΄΄) και σε συνδυασμό με την επεισοδιακή αποβολή του Αξιώτή, λόγω αντιαθλητικής συμπεριφοράς απέναντι στον διαιτητή Ποιμενίδη, αποδιοργανώθηκαν, χάνοντας κάθε ίχνος αυτοσυγκέντρωσης. Οι 2 Brothers διαχειρίστηκαν άψογα το ματς στη συνέχεια, καταφέρνοντας έτσι να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Νίκη δυσκολότερη απ’ όσο δείχνει το τελικό αποτέλεσμα σημείωσαν οι Βετεράνοι απέναντι στον Αετό 2 (60-68), που είχε την… ατυχία να πραγματοποιήσει την καλύτερη φετινή του εμφάνιση απέναντι στην πιο ισχυρή ομάδα του πρωταθλήματος. Για ένα ολόκληρο ημίχρονο (30-24) ο Αετός 2 είχε τα ηνία του αγώνα, κλείνοντας τους διαδρόμους προς το καλάθι του και δίνοντας στους Γεωργακούδη (24 π.) – Τσικλιτά (23 π.) τα «κλειδιά» για τις περισσότερες επιθετικές προσπάθειες. Ωστόσο, στην επανάληψη, οι Βετεράνοι, που χωρίς τους απόντες Ζαφείρη και Σολδάτο έψαχναν τρόπους να… καταρρίψουν τον Αετό, βρήκαν τις απαντήσεις που έψαχναν στα πρόσωπα των Δεββέ (24 π.) και Σιμαίου (11 π.), οι οποίοι έδωσαν το σύνθημα για αντεπίθεση. Παρά το άναρχο επιθετικά παιχνίδι και απ’ τις δύο ομάδες στη τέταρτη περίοδο, οι Βετεράνοι διατήρησαν την επαφή τους με το καλάθι, σε αντίθεση με τους παίκτες του Αετού, που είδαν τις περισσότερες απ’ τις προσπάθειές τους να εξανεμίζονται χωρίς αποτέλεσμα. Έτσι, από τη στιγμή που η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (4΄:35΄΄, 48-58) οι Βετεράνοι δεν φοβήθηκαν στιγμή πως θα χάσουν το ματς, όπως και τελικά συνέβη.

Αντίθετα με τον ομόσταυλό του, ο έτερος Αετός είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στους Γερόλυκους (33-63). Χωρίς ουσιαστική βοήθεια απ’ το πάγκο και με μόνο διασωθέντα τον Αντωνόπουλο (15 π.), ο οποίος παρ’ όλα αυτά δεν μπορούσε να πάρει… ανάσα εξαιτίας του ασφυκτικού μαρκαρίσματος του Μουρατίδη, οι Γερόλυκοι παραδόθηκαν στις «ορέξεις» των παικτών του Αετού. Με εμφάνιση που αρμόζει σε αρχηγό, ο Μουρατίδης (23 π.) έκανε τα πάντα χθες στο παρκέ, δείχνοντας το δρόμο στους συμπαίκτες του και αυτοί δεν τον απογοήτευσαν με αποτέλεσμα να απολαμβάνουν πλέον τη μοναξιά της «κορυφής» του βαθμολογικού πίνακα.

Μια μέρα νωρίτερα, οι Λύκοι έστησαν «ενέδρα» στους Πειρατές και κατάφεραν έτσι να διασκεδάσουν τις κακές μέχρι τώρα εντυπώσεις, σημειώνοντας παράλληλα την παρθενική τους νίκη για φέτος (52-44). Από το πρώτο κιόλας λεπτό ο εντυπωσιακός Ρούσσος (28 π.) ηγήθηκε τις επίθεσης των Λύκων, οι οποίοι σε καμία στιγμή του αγώνα δεν έχασαν το προβάδισμα. Απ’ τους Πειρατές ξεχώρισε με την εμφάνισή τους ο Πλιμές (16 π.), ενώ αρνητική εντύπωση προξένησε η πέραν του δέοντος γκρίνια του προπονητή της ομάδας που χάλασε την εικόνα ενός ευχάριστου κατά τ’ άλλα παιχνιδιού.

Η αναμέτρηση Α.Ε.Σ Έφηβοι – Α.Ε.Σ Παίδες αναβλήθηκε.

Αναλυτικά τ’ αποτελέσματα, η βαθμολογία και το πρόγραμμα της 2ης Αγωνιστικής έχουν ως εξής:

3η Αγωνιστική

ΣΑΒΒΑΤΟ 11/11/2017

Λύκοι – Πειρατές (52 – 44)
(Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος – Ποιμενίδης)

ΚΥΡΙΑΚΗ 12/11/2017

Γερόλυκοι – Αετός 1 (33 – 63)
(Διαιτητές: Ποιμενίδης – Πεταλωτής)

Αετός 2 – Βετεράνοι (60 – 68)
(Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος – Πεταλωτής)

Επαλαίμαχοι – Πήγασος (60 – 62)
(Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος – Κλαδιανός)

12. Επαλαίμαχοι      2/ 0-2/ 111-123/ -12

*Οι ομάδες προκρίνονται απευθείας στην φάση των οκτώ (8)
*Οι ομάδες θ’ αγωνιστούν σε νοκ-άουτ αγώνα για τη συμμετοχή στους στη φάση των οκτώ (8)
*Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων μετράει το μεταξύ τους αποτέλεσμα.