Τρίτη, 21 Νοεμβρίου 2017 19:16

Έκλεψαν την παράσταση οι Παίδες της ΑΕ Σαντορίνης

Με πάθος, θέληση για νίκη και προσήλωση στο στόχο οι παίδες της Αθλητικής Ένωσης Σαντορίνης εντυπωσίασαν τους πάντες στη παρθενική τους εμφάνιση στο παρκέ για λογαριασμό της τέταρτης αγωνιστικής του τοπικού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2017 – 2018».

Με «όπλο» την ασφυκτική πίεση σε όλο το γήπεδο, τα «πιτσιρίκια» της Α.Ε.Σ… έσκασαν πραγματικά τους Two Brothers, οι οποίοι δεν μπορούσαν ούτε ν’ ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους, ούτε ν’ αλλάξουν μ’ ευκολία μία πάσα, με αποτέλεσμα να υποπίπτουν συνεχώς σε λάθος μεταβιβάσεις. Δίχως αγωνιστικό πλάνο, χωρίς να εκμεταλλεύονται την υπεροχή τους κάτω απ’ το καλάθι και δίχως τον απόντα Καφούρο, οι Two Brothers βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με δεκαοκτώ πόντους (17-35) πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Νασούλας (22 π.), Βλαβιανός (14 π.) και Καβαλλάρης (10 π.) συνέθεσαν μία εντυπωσιακή τριπλέτα στην επίθεση για λογαριασμό της Α.Ε.Σ, την οποία καθοδήγησε μαεστρικά απ’ το πάγκο ο Πεταλωτής. Στο τρίτο δεκάλεπτο τα πράγματα έμοιαζαν να χειροτερεύουν ακόμα περισσότερο για τους Two Brothers με την αποβολή (5΄:58΄΄) του ψηλότερου τους παίκτη Αβράμπου (12 π.). Έτσι, αναπόφευκτα το βάρος έπεσε στον Αντιμισάρη Άρη (15 π.), ο οποίος όμως κατάφερε να ηγηθεί της αντεπίθεσης της ομάδας του και μαζί με τον Τσακριό (21 π.) να εκμεταλλευτούν την αδράνεια των παίδων στο τελευταίο δεκάλεπτο, φέρνοντας το ματς στον πόντο ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε (70-71). Ωστόσο, οι κορυφαίοι Νασούλας και Βλαβιανός έδειξαν ολύμπια ψυχραιμία απ’ τη γραμμή των ελεύθερων βολών, οδηγώντας την Α.Ε.Σ σε μία πραγματικά παλικαρίσια νίκη (70-83). Με το τέλος της αναμέτρησης, οι παίκτες των παίδων έκοψαν τούρτα – έκπληξη στον Χαράλαμπο Μουρατίδη, στον οποίο όλοι οι συμμετέχοντες στο πρωτάθλημα στέλνουν τις ευχές τους για χρόνια πολλά, γεμάτα υγεία κι ευτυχία.

Πολύ καλή εμφάνιση, η οποία όμως δεν ανταμείφθηκε με νίκη πραγματοποίησαν και οι Έφηβοι της Αθλητικής Ένωσης Σαντορίνης απέναντι στους Βετεράνους. Επί τρία δεκάλεπτα οι πρωταθλητές είχαν τον έλεγχο του αγώνα, προηγούμενοι με διψήφια διαφορά πόντων χάρη στον ανίκητο μέσα στη ρακέτα Σολδάτο (26 π.) και τον εξαιρετικό Μητσεά (16 π.). Στην τελευταία περίοδο όμως, οι Βετεράνοι «καρδιοχτύπησαν» μέχρι ν’ ακούσουν το σφύριγμα της λήξης. Το man to man των εφήβων έφερε αποτέλεσμα και δεκαεπτά δευτερόλεπτα πριν το φινάλε με καλάθι και φάουλ του ασταμάτητου χθες Βαρβαρήγου (30 π.), η Α.Ε.Σ πλησίασε στο καλάθι (66-68). Στη συνέχεια, η επόμενη επίθεση των Βετεράνων χάθηκε, αλλά το τελευταίο σουτ του Βαρβαρήγου δεν βρήκε στόχο κι έτσι δεν μπόρεσαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψαν οι Ζευς υποχρεώνοντας τους Γερόλυκους στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους (67-75). Με σουτ απ’ την περιφέρεια και παίζοντας συνεχώς με αντεπιθέσεις τους πήρε μιάμιση περίοδο να περάσουν μπροστά στο σκορ (23-24, 5΄:25΄΄), αλλά από τη στιγμή εκείνη και μετά δεν έχασαν ποτέ ξανά το προβάδισμα. Για άλλη μία φορά, ο Λουίτζι (34 π.) ήταν άπιαστος και μαζί με τον Λάτσε (26 π.), ο οποίος με δύο τρίποντα στο τέλος «ξελάσπωσε» την ομάδα του όταν οι αντίπαλοί τους πλησίασαν στους τρεις (59-62 4΄:34΄΄), σημείωσαν τους εξήντα απ’ τους εβδομήντα πέντε πόντους των Ζευς. Στον αντίποδα, οι Γερόλυκοι προδόθηκαν απ’ τις δυνάμεις τους, αφού τους έλειπαν οι επαρκείς λύσεις απ’ το πάγκο που θα έδιναν τις απαραίτητες ανάσες ξεκούρασης, ενώ σε κακή μέρα βρέθηκε και ο Αντωνόπουλος που παρά τους δεκαπέντε πόντους υπέπεσε σε πολλά επιπόλαια λάθη, αποσυντονίζοντας τους συμπαίκτες του. Πάντως, απ’ το ματς οι Γερόλυκοι μπορούν να κρατήσουν την εμφάνιση του Δημόπουλου (21 π.), ο οποίος έδειξε πως μπορεί να προστεθεί στο «οπλοστάσιο» τους για τα επόμενα παιχνίδια.

Να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη των αγώνων τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων των φονικών πλημμυρών που έπληξαν την περασμένη εβδομάδα τη Δυτική Αττική.

Αναλυτικά τ’ αποτελέσματα, η βαθμολογία και το πρόγραμμα της τέταρτης αγωνιστικής έχουν ως εξής:

4η Αγωνιστική
    ΚΥΡΙΑΚΗ 19/11/2017
Γερόλυκοι – Ζευς (67 – 75)
(Διαιτητές: Γαβαλάς – Πεταλωτής)

Two Brothers – Α.Ε.Σ Παίδες (70 – 83)
(Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος – Ποιμενίδης)

12. Επαλαίμαχοι  2/ 0-2/ 111-123/ -12

*Οι ομάδες προκρίνονται απευθείας στην φάση των οκτώ (8)
*Οι ομάδες θ’ αγωνιστούν σε νοκ-άουτ αγώνα για τη συμμετοχή στους στη φάση των οκτώ (8)
*Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων μετράει το μεταξύ τους αποτέλεσμα.