Τετάρτη, 28 Φεβρουαρίου 2018 20:14

Πρόκριση του ΓΕΛ Σύρου στο σχολικό πρωτάθλημα Μπάσκετ

ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Σύρου συναντήθηκαν σήμερα στο κατάμεστο από μαθητές και των δύο Λυκείων κλειστό γυμναστήριο της Ερμούπολης, όπου το πρωί διεξήχθη ο αγώνας μπάσκετ αγοριών στα πλαίσια του σχολικού πρωταθλήματος Κυκλάδων.

Νικήτρια ομάδα που συνεχίζει στον θεσμό του σχολικού πρωταθλήματος αναδείχθηκε η ομάδα του ΓΕΛ Σύρου που επικράτησε του ΕΠΑΛ με 44-57.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο καλής απόδοσης, με τους νικητές να ανεβάζουν την απόδοση τους στο τέλος της αναμέτρησης, όπου και έχτισαν τη διαφορά.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του ΕΠΑΛ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με οριακή διαφορά δύο (2) πόντων (29-31).

Όμως η συνέχεια δεν ήταν και τόσο καλή για την ομάδα του ΕΠΑΛ, καθώς το ΓΈΛ μπήκε δυνατά στο 3 δεκάλεπτο και παίζοντας πιεστική άμυνα κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 10 πόντους, με το ΕΠΑΛ φορτωμένο με πολλά φάουλ να μην μπορεί να αντίδρασει σε κανένα σημείο του δεύτερου ημιχρόνου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΣΑΜΟΘΡΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΠΑΚΙΔΟΥ ΓΙΩΤΑ

Δεκάλεπτα: 15-11, 14-16, 6-17, 9-13

ΓΕΛ ΣΥΡΟΥ (ΚΑΣΣΙΑΝΟΥ Ε) ΛΗΜΝΑΙΟΣ Α 4,ΣΙΓΑΛΑς Π, 3ΚΑΡΛΟΒΑΣΙΤΗΣ Σ,ΣΑΜΨΩΝΙΔΗΣ Ν 2,ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ Θ 15,ΒΕΛΟΥΔΟς Μ 9,ΛΟΥΒΑΡΗΣ Γ,ΡΟΥΣΣΟΣ Π 11,ΤΣΙΠΟΛΙΤΗΣ Π 3,ΠΑΝΟΥΣΗ Δ,ΒΟΥΤΣΙΝΟΣ Φ 10,ΛΕΙΒΑΔΙΤΗΣ Θ

ΕΠΑΛ ΣΥΡΟΥ (ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ Μ) ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ Π,ΤΑΚΟΣ Δ 18,ΚΡΕΑΤΣΟΥΛΑΣ Α,ΧΑΤΖΑΝΤΩΝΗΣ Σ 6,ΧΑΛΑΒΑΖΗΣ ,ΚΑΠΕΛΑΣ Τ,ΜΑΝΗΣ Α,ΤΣΙΩΛΗΣ Π 3,ΤΟΜΑΗΣ Φ 8,ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ Ν 3,ΕΥΚΑΡΠΙΔΗΣ Σ 4,ΖΟΥΛΟΥΦΟΣ Μ 2.