Κυριακή, 25 Μαρτίου 2018 11:24

Το σήκωσε και στην Σαντορίνη ο Περιστεριώνας!

Χρονιά …Περιστεριώνα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η φετινή! Η ομάδα της Τήνου μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην κατηγορία των εφήβων και των κορασίδων ήρθε η σειρά του παιδικού τμήματος του συλλόγου να χριστεί πρωταθλητής Κυκλάδων για τη σεζόν που διανύουμε.

Στον τελικό που διεξήχθη το πρωί της Κυριακής 25 Μαρτίου στο κλειστό γυμναστήριο “ΔΑΠΠΟΣ” της Σαντορίνης, ο Περιστεριώνας νίκησε με σκορ 83-58 τον ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” και πανηγύρισε το …triple crown.

Όλα κρίθηκαν στο δεύτερο μισό του τελευταίου δεκαλέπτου, όταν οι παίκτες του Αντώνη Βιδάλη με δύο τρίποντα …μαχαιριά πήραν διαφορά ασφαλείας και έφτασαν στην κατάκτηση της πρώτης θέσης του φάιναλ φορ της διοργάνωσης.

Βέβαια, το παιχνίδι αν και παιδικό παραλίγο να …τιναχτεί στον αέρα όταν 2:21 πριν ακουστεί για τελευταία φορά η κόρνα της γραμματείας οι διαιτητές απέβαλαν τον Θοδωρή Μάμμο για διαμαρτυρία κι εκείνος αρνούμενος να πάει στην εξέδρα στεκόταν πίσω από το καλάθι. Οι διαιτητές απευθυνόμενοι προς τον πρόεδρο της ΕΣΚ Κυκλάδων Λώρη Σαλάχα του είπαν «Κύριε Σαλάχα βάλτε μια τάξη σας παρακαλώ», ενώ από την μεριά του ο Θεσσαλός τεχνικός των Ναξιωτών ωρυόμενος τους φώναζε «Γιατί δεν σέβεστε τον κόπο και τον ίδρωτα των παιδιών αυτών;»…

Στα του ματς, με την ίδια συνταγή του ημιτελικού κόντρα στην ΑΕ Σαντορίνης μπήκαν στο παιχνίδι οι παίκτες του Περιστεριώνα. Με …όπλο τους την πολύ καλή πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων τους προηγήθηκαν με σκορ 7-0 αναγκάζοντας τον Θοδωρή Μάμμο να ζητήσει τάιμ άουτ 6:26 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Στο 5:54 ο ΑΠΑΣ πέτυχε το πρώτο του καλάθι στον τελικό. Μείωσε 7-3, αλλά με ένα σερί 9-0 οι παίκτες του Αντώνη Βιδάλη προηγήθηκαν με +13 (16-3). Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 22-11 με τον Μάμμο να δέχεται τεχνική ποινή 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος για διαμαρτυρία προς τους διαιτητές.

Πιο δυνατά μπήκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Περιστεριώνας. Οι Τηνιακοί προηγήθηκαν 29-11 με τους Ναξιώτες να προσπαθούν να μειώσουν με σουτ έξω από την γραμμή των 6μ.75εκ.. Οι παίκτες του ΑΠΑΣ παρά την αστοχία τους από την περιφέρεια μείωσαν 31-22, αλλά ένα τρίποντο των τυπικά γηπεδούχων 1:44 πριν το τέλος του ημιχρόνου αύξησαν την διαφορά στους +14 (36-22). Εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία από την γραμμή των ελευθέρων βολών των αντιπάλων τους, οι “κυανόλευκοι” του Βιδάλη έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 40-27.

Ντέρμπι με τα όλα του το τρίτο δεκάλεπτο του τελικού. Αν και οι δύο ομάδες είχαν χρεωθεί με πέντε φάουλ από νωρίς, ο Περιστεριώνας ήταν αυτός που διατηρούσε το προβάδισμα στο σκορ σε διψήφιο αριθμό (47-37). Στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου, όμως, τα πράγματα άλλαξαν άρδην. Οι παίκτες του ΑΠΑΣ πέρασαν την μπάλα κάτω από το καλάθι και κατάφεραν να μειώσουν 51-49, που αν ήταν πιο εύστοχοι στις ελεύθερες βολές ίσως και να είχαν κάνει την ανατροπή και να ήταν μπροστά στο σκορ…

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, ο ΑΠΑΣ πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ με τρίποντο (51-52). Ο Περιστεριώνας απάντησε άμεσα με τον ίδιο τρόπο (54-52) και συνέχισε στο ίδιο μοτίβο. Δύο τρίποντα …μαχαιριά αύξησαν την υπέρ του διαφορά στους +7 (65-58) για να έρθουν τα γεγονότα που προαναφέραμε στον πρόλογο, οι Ναξιώτες να βγουν εκτός ρυθμού και οι Τηνιακοί να αυξάνουν ολοένα την διαφορά. Μάλιστα, οι νεαροί παίκτες του ΑΠΑΣ διαμαρτυρήθηκαν έντονα όταν ενώ στο τέλος ο χρόνος κυλούσε χωρίς να υπάρχει παιχνίδι, αντίπαλος παίκτης πέτυχε τρίποντο μη τηρώντας το fair play!!!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-11, 40-27 (ημίχρονο), 51-49, 83-58.