Σάββατο, 02 Ιουνίου 2018 23:13

Αφεντικό στις Κυκλάδες ο ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια”… [pics]

Πρωταθλητής της Ένωσης Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Κυκλάδων στην κατηγορία των ανδρών για τη σεζόν 2017-2018 ο ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια”.

Η ομάδα της Απειράνθου δείχνοντας χαρακτήρα στα δύσκολα, κέρδισε το μεσημέρι του Σαββάτου 2 Ιουνίου στο ΔΑΚ Νάξου τον τυπικά γηπεδούχο Πανναξιακό με σκορ 70-79 και κατέκτησε τον τίτλο με 2-1 νίκες, τον δεύτερο συνεχόμενο και τέταρτο στην ιστορία του συλλόγου (2012, 2014, 2017, 2018) με αυτόν να είναι ο πιο …γλυκός!

Ανατρέποντας όλα τα εις βάρος τους προγνωστικά και με ουσιαστικά μειονέκτημα έδρας, οι Απεραθείτες κατάφεραν να μην τα παρατήσουν ποτέ παρότι βρέθηκαν αρκετές φορές με την πλάτη στον τοίχο και σχεδόν οι περισσότεροι τους είχαν …ξεγραμμένους. Στην ημιτελική φάση “έσπασαν” δύο φορές την –ουδέτερη - έδρα του ΑΟ Μυκόνου, ενώ στην τελική φάση παρά το γεγονός πως στο πρώτο ματς ηττήθηκαν με το βαρύ 81-59 και στο δεύτερο ήταν πίσω με 18 πόντους (26-44) τα έφεραν όλα τούμπα και πανηγύρισαν επάξια το πρωτάθλημα.

Σε όλα τα προαναφερόμενα να συνυπολογίσει κανείς πως ο ΑΠΑΣ συμμετείχε από το τρίτο ματς με τον ΑΟ Μυκόνου στην Τήνο με τον Μάριο Ονάσογλου στον πάγκο του, καθώς ο Θοδωρής Μάμμος τιμωρήθηκε και με προπονητή από την εξέδρα παίζοντας το χαλασμένο τηλέφωνο θεωρείται αρκετά δύσκολο να κερδίσεις…

Πλέον, οι “ορεινοί” γεύονται το νέκταρ της επιτυχίας και ετοιμάζουν τις βαλίτσες τους για την Αθήνα όπου το διάστημα 20 με 24 Ιουνίου στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” του δήμου Περιστερίου θα δώσουν τους αγώνες μπαράζ με έπαθλο το εισιτήριο στις εθνικές κατηγορίες και δη στην Γ’ εθνική. Εκεί, θα βρουν αντιπάλους την πρωταθλήτρια Δωδεκανήσων Καλλιθέα Ρόδου, τον πρωταθλητή ΤΕ Σάμου, τον πρωταθλητή Χίου Φιλοπρόοδο Όμιλο Βροντάδου και τον πρωταθλητή ΤΕ Λέσβου Παπάδο Γέρας.

Στα του ματς, της 2ας Ιουνίου ο τυπικά γηπεδούχος Πανναξιακός κατάφερε να μπει πιο δυνατά στο ματς και χάρη στην ευστοχία του Παναγιώτη Πολίτη προηγήθηκε με σκορ 7-0. Με πρωταγωνιστές τους Νίκο Χάρο, που μπήκε στη θέση του Γιώργου Γιαμούρη και του Μιχάλη Κάβουρα, οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 0-14 προηγήθηκαν στο σκορ 16-19, ενώ το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 20-22.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Γιώργο Αθανασιάδη να μπαίνει στην …εξίσωση του ΑΠΑΣ και με την βοήθεια του Αμαρίλντο Κιόσκου οι Απεραθείτες ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Από πλευράς Πανναξιακού, αν εξαιρέσουμε δύο τρίποντα του Παναγιώτη Πολίτη, όλοι οι υπόλοιποι πόντοι προήλθαν από βολές.

Πολύ πιο δυνατός στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΠΑΣ προηγήθηκε με +10 (49-59). Το τέταρτο φάουλ του αρχηγού του Πανναξιακού, του Νίκου Μυλωνά δεν πτόησε τους παίκτες του Τάσου Βάβουλα, όπου με πρωταγωνιστές τους Κωνσταντίνο Παπαβασιλείου και Παναγιώτη Καλαβρό έκαναν ένα σερί 12-0 και προηγήθηκαν στο σκορ με δύο πόντους (61-59).

Πόντο – πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο μέχρι το 67-67. Ένα τρίποντο του Σπύρου Μάκαρη 5:15 πριν το φινάλε έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με +3 (70-67), αλλά μέχρι εκεί… Με αχίλλειο πτέρνα του Πανναξιακού τις χαμένες βολές (0/6 στην τελευταία περίοδο) και με μπροστάρηδες τους Μιχάλη Κάβουρα (4π.) και Γιώργο Αθανασιάδη (6π.) “Τα Φανάρια” πήραν το προβάδισμα και παράλληλα την μεγάλη νίκη που τους έκανε …αφεντικό στις Κυκλάδες.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε ένα κουβάρι τους παίκτες του ΑΠΑΣ. Όλα τα μέλη της ομάδας, διοίκηση, τεχνικό τιμ και παίκτες φόρεσαν τα ειδικά για την περίσταση μπλουζάκια που μπροστά έγραφαν “αυτό είναι σωστό” και πίσω “πρωταθλητές Κυκλάδων”, ξεκίνησαν οι πανηγυρισμοί εντός ΔΑΚ και ολοκληρώθηκαν με την περιφορά του κυπέλλου σε όλη την παραλία της Χώρας με κορναρίσματα από αυτοκίνητα και μηχανάκια.

• Το ματς ξεκίνησε με μισή ώρα καθυστέρηση (4:00 μ.μ.) λόγω του ότι το καράβι που επέβαινε ο δεύτερος διαιτητής Κωνσταντίνος Παπαδημητρόπουλος υπέστη βλάβη και δεν έφτασε έγκαιρα στο λιμάνι της Νάξου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάριος Κιουλάφας, Κωνσταντίνος Παπαδημητρόπουλος, Παναγιώτης Ισιγώνης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 40-46 (ημίχρονο), 61-59, 70-79.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Τ.Βάβουλας): Αρτσάνος, Μαγγιώρος 11 (1), Καλαβρός 4, Πολίτης 19 (3), Παπαβασιλείου 14 (1), Κρητικός, Λάσκαρης, Μάκαρης 8 (1), Αδελφουλάκος, Βασιλειάδης, Μάνο, Μυλωνάς 14 (1).

ΑΠΑΣ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Μ.Ονάσογλου): Μαργαρίτης 7, Κιόσκου 4, Κάβουρας 19, Βουτυρόπουλος 6, Κώτσος 3 (1), Μελάς 2, Χάρος 19 (1), Αθανασιάδης 19 (3), Χουζούρης, Προμπονάς, Γιαμούρης, Ναυπλιώτης.