Πέμπτη, 21 Ιουνίου 2018 20:58

Κοίταξε στα μάτια την Καλλιθέα Ρόδου, αλλά …λύγισε ο ΑΠΑΣ [pics-vid]

Πάλεψε φιλότιμα, ήταν μαχητικός και κοίταξε στα μάτια την Καλλιθέα Ρόδου… Ο ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” μπορεί να ηττήθηκε το απόγευμα της Πέμπτης 21 Ιουνίου στο κλειστό γήπεδο “Ανδρέας Παπανδρέου” του δήμου Περιστερίου από τους πρωταθλητές Δωδεκανήσων με σκορ 81-58, ωστόσο κέρδισε τις εντυπώσεις απέναντι στο φαβορί για τη διεκδίκηση του εισιτηρίου που οδηγεί στη Γ’ εθνική.

Οι Ροδίτες με κορυφαίους τον Σταύρο Παρδακά που …πυροβολούσε από παντού και τελείωσε το ματς με 32 πόντους και τον Γιάννη Σκορδάλη που πέτυχε 19 πόντους με 5 (!) τρίποντα πήραν αυτό που ήθελαν απέναντι στους πρωταθλητές Κυκλάδων. Ζευγάρωσαν τις νίκες τους και οδηγούν την κούρσα σε αυτό το ειδικό πρωτάθλημα ανόδου στις εθνικές κατηγορίες.

Από τους Απεραθείτες ξεχώρισε ο Στέφανος Καραγκάνης, ο οποίος πέτυχε τους μισούς (28π.) σχεδόν από τους συνολικούς πόντους (58π.) που σημείωσε η ομάδα του, στην επανεμφάνισή του με τους “ορεινούς” έπειτα από δύο χρόνια.

Η ομάδα του Στάθη Βλαχοδήμου, όπως το ματς της πρεμιέρας απέναντι στον ΦΟΒ Χίου, έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο κλειστό των δυτικών προαστίων. Το αρχικό 2-2 μετατράπηκε σε πολύ λίγο σε 15-2 με τον Σκορδάλη να έχει πετύχει τους 12 πόντους της ομάδας του, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται – δικαιολογημένα σε κάποιες φάσεις - έντονα για τις αποφάσεις των διαιτητών, αφού 6:33 πριν το τέλος του δεκαλέπτου τα φάουλ ήταν 0-4 κατά του ΑΠΑΣ.

Αποφασισμένοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ροδίτες, οι οποίοι ολοένα κι αύξαναν την διαφορά με την μέγιστη τιμή της να φτάνει στους +21 (45-24). Από την άλλη πλευρά, ο Καραγκάνης …πάλευε ουσιαστικά μόνος του και προσπαθούσε να κρατήσει “ζωντανή” την ομάδα του. Ένα σερί 0-7 των Ναξιωτών μείωσε την διαφορά (45-31) για να λήξει το ημίχρονο 49-35.

«Στο δεύτερο ημίχρονο πάντα παίζουμε καλύτερα», είπε καθώς έβγαινε από τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ο Θοδωρής Μάμμος και ο Θεσσαλός τεχνικός επιβεβαιώθηκε. Με αρκετό πάθος, πίεση σε όλο το γήπεδο και δύναμη, ο ΑΠΑΣ άρχιζε να ροκανίζει την διαφορά και να την φτάσει τρεις φορές στους 8 (54-46, 57-46, 59-51). Λίγο οι λανθασμένες αποφάσεις των διαιτητών, λίγο η επιθετική δεινότητα του Παρδακά που το πήρε …πατριωτικά έφερε την διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Στην τελευταία περίοδο, οι δύο ομάδες κατέβασαν ταχύτητα εν όψει των επόμενων αγώνων με τους δύο προπονητές να κάνουν συνεχές rotation.

Επόμενος αντίπαλος για τον ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια”, άλλο ένα εκ των φαβορί για τη διεκδίκηση του εισιτηρίου που οδηγεί στη Γ’ εθνική, ο πρωταθλητής Λέσβου ΑΠΣ Παπάδος Γέρας που εδρεύει στα γραφικά χωριά του πασίγνωστου κόλπου της Μυτιλήνης, την Παρασκευή 22 Ιουνίου στις 5 μ.μ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Στρέμπας, Ρεμουντάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-10, 49-35 (ημίχρονο), 69-55, 81-58.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΡΟΔΟΥ (Στ.Βλαχοδήμος): Παππάς 2, Παπακωνσταντίνου, Κούρος Π., Παναγιωταράκος 7, Γυφτάκης 3, Μπιλλιάς, Συμιακός 5 (1), Παρδακάς 32 (3), Σκορδάλης 19 (5), Κούρος Ι. 6, Δούβαλης 7 (1).

ΑΠΑΣ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Μ.Ονάσογλου): Μαργαρίτης 3, Προμπονάς 3 (1), Κώτσος, Χουζούρης, Βενιέρης, Αθανασιάδης 7 (1), Κιόσκου 2, Χάρος Ν. 2, Κάβουρας 4, Βουτυρόπουλος, Καραγκάνης 28 (1), Μελάς 9.