Παρασκευή, 22 Ιουνίου 2018 21:38

Έφτασε κοντά στην πηγή, αλλά νερό δεν ήπιε ο ΑΠΑΣ!

Ο ΑΠΑΣ “Tα Φανάρια” …φλέρταρε με τη νίκη κόντρα στον Παπάδο Γέρα. Έκανε την ολική επαναφορά και προηγήθηκε με έναν πόντο (61-60) ένα λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Μάρκο Ψημίτη, ο οποίος πέτυχε 42 (!) πόντους κι έδωσε στους πρωταθλητές Λέσβου τη νίκη με σκορ 78-91.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα των πρωταθλητών Κυκλάδων, μετά από αυτή από την Καλλιθέα Ρόδου την Πέμπτη, στο ειδικό πρωτάθλημα ανόδου στην Γ’ εθνική μεταξύ των πρωταθλητριών ομάδων από τις Ενώσεις και Τοπικές Επιτροπές του Βορείου Αιγαίου, των Κυκλάδων και των Δωδεκανήσων.

Από την άλλη πλευρά, οι Μυτιληνιοί έχουν μπροστά τους το ματς κόντρα στην ΑΕ Καρλοβάσου, πριν το μεγάλο ντέρμπι με την Καλλιθέα την Κυριακή 24 Ιουνίου, το οποίο εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα κρίνει και το ποια ομάδα θα πάρει το εισιτήριο για τις εθνικές κατηγορίες της περιόδου 2018-2019.

Στα του ματς της Παρασκευής 22 Ιουνίου στο κλειστό γήπεδο “Ανδρέας Παπανδρέου” του δήμου Περιστερίου, στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ναξιώτες εκμεταλλευόμενοι στο έπακρον το νωθρό ξεκίνημα των αντιπάλων τους και την πολύ κακή αμυντική λειτουργία τους, προηγήθηκαν στην περίοδο με σκορ 20-14 με τον Γιώργο Αθανασιάδη να έχει πετύχει 9 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως κι ενώ ο ΑΠΑΣ προηγήθηκε ακόμη και με 11 πόντους (28-17) 6:33 πριν το τέλος με καλάθι του Μιχάλη Κάβουρα, στο δεύτερο μισό η Γέρα βελτίωσε το παιχνίδι της και με κύριο εκφραστή τον Μάρκο Ψημίτη στην επίθεση πήρε υπέρ της τη διαφορά με σωστή λειτουργία και καθαρό μυαλό για να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με σκορ 38-40.

Στην τρίτη περίοδο αρνητικοί πρωταγωνιστές ήταν οι δύο διαιτητές… Όχι μόνο απέβαλαν από την εξέδρα (!) τον …οπαδό Θοδωρή Μάμμο εξαιτίας διαμαρτυριών, αλλά με τα –περισσότερα - λανθασμένα  σφυρίγματά τους προκάλεσαν εκνευρισμό στις επιλογές των Απεραθειτών. Παρόλα αυτά, το 44-55 μετατράπηκε σε λίγα λεπτά σε 55-57 με τρίποντο του Νίκου Μελά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρια στο σκορ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Τσολάκη μπήκαν αποφασισμένοι για να καθαρίσουν το ματς και με καλάθια από τον μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκο Ψημίτη. Δύο σερί της Γέρας, το ένα 0-6 (από 64-67 σε 64-73) και το δεύτερο 0-9 (από 71-77 σε 71-86) ουσιαστικά τελείωσαν το παιχνίδι. Για τους λάτρεις των στατιστικών, πάντως, οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν 17/38 βολές…

Επόμενο παιχνίδι για τους πρωταθλητές Κυκλάδων, το Σάββατο 23 Ιουνίου στις 2:45 μ.μ. (σ.σ. ο αγώνας θα ξεκινήσει ένα τέταρτο νωρίτερα από ότι είχε προγραμματιστεί αρχικά για να προλάβουν το καράβι της επιστροφής προς τη Νάξο) με αντίπαλο τον ΦΟ Βροντάδου από το ξακουστό χιώτικο χωριό, το οποίο θα είναι και το τελευταίο σε αυτό το ειδικό πρωτάθλημα, αφού την Κυριακή έχουν ρεπό.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστασίου, Ζιώγας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 38-40 (ημίχρονο), 61-65, 78-91.

ΑΠΑΣ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Μ.Ονάσογλου): Μαργαρίτης 3, Προμπονάς 4, Κώτσος, Χουζούρης, Βενιέρης 3, Αθανασιάδης 15 (2), Κιόσκου, Χάρος Ν. 11 (1), Κάβουρας 14, Βουτυρόπουλος, Καραγκάνης 18, Μελάς 10 (2).

ΑΠΣ ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ (Γ. Τσολάκης): Σταμούλης 13 (2), Τσαπώνης, Γκορόγιας 5, Μπουρούς 6, Παπαθανασίου, Λινάρδος, Ζεστός Ι. 10 (1), Ζεστός Γρ. 13, Γαβριηλίδης, Ψημίτης 42 (2), Ζενελάι 2.