Σάββατο, 23 Ιουνίου 2018 19:55

Ιδανικός “αυτόχειρας” ο ΑΠΑΣ… [pics-vid]

Ο ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” δεν κατάφερε να αποχαιρετήσει την Αθήνα με νίκη. Στο τελευταίο του ματς, αφού την Κυριακή 24 Ιουνίου έχει ρεπό, ηττήθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου 23 Ιουνίου στο κλειστό γήπεδο “Ανδρέας Παπανδρέου” του δήμου Περιστερίου με σκορ 81-79 από τον Φιλοπρόοδο Όμιλο Βροντάδου Χίου, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Αν και ήταν μπροστά στο σκορ με 10 πόντους διαφορά (59-69) πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, οι πρωταθλητές Κυκλάδων δέχθηκαν τέσσερα τρίποντα …μαχαιριά με συνέπεια να πάρουν το κίτρινο φύλλο αγώνα, το οποίο ήταν το τρίτο στο ειδικό πρωτάθλημα ανόδου στην Γ’ εθνική κατηγορία για τη σεζόν 2018-2019.

Παρόλα αυτά, η παρουσία των Απεραθειτών στην πρωτεύουσα και στις τέσσερις αναμετρήσεις που έδωσαν ήταν άξια θαυμασμού. Κόντραρε στα ίσια τα λεγόμενα φαβορί για την άνοδο, την Καλλιθέα Ρόδου και τον Παπάδο Γέρας, ενώ αν ήταν πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία του αγώνα με τους πρωταθλητές Χίου, ίσως να είχαν ζευγαρώσει τις νίκες τους, μετά από τη νίκη της πρεμιέρας επί της ΑΕ Καρλοβάσου Σάμου.

Επειδή, όμως, με το “αν” δεν κερδίζεις, αυτό δεν σημαίνει πως η χρονιά δεν ήταν πετυχημένη για τον σύλλογο της Νάξου. Όχι μόνο κέρδισε το πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων στην κατηγορία των ανδρών με ανατροπή στις νίκες, αλλά συμμετείχε σε όλες τις τελικές φάσεις των αγωνιστικών τμημάτων υποδομής της Ένωσης έχοντας καταλάβει την δεύτερη θέση στους Παίδες και την τρίτη θέση στους Εφήβους και τους Παμπαίδες.

Κι επιστρέφουμε στο τώρα και στο ματς της 4ης αγωνιστικής των αγώνων μπαράζ. Οι δύο νησιώτικες ομάδες αν και αδιάφορες, αφού δεν μπορούν να διεκδικήσουν το εισιτήριο για τις εθνικές κατηγορίες, έπαιξαν εντυπωσιακό μπάσκετ, έβγαλαν πάθος στο παρκέ και κράτησαν την αγωνία στα ύψη μέχρι να ακουστεί για τελευταία φορά η κόρνα της γραμματείας.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει. Ο ΑΠΑΣ προηγήθηκε (6-8) για πρώτη φορά με καλάθι του Γιώργου Αθανασιάδη, ενώ οι Χιώτες έκλεισαν την περίοδο με +5 (23-18) με τρίποντο του Κάκαρη.

Στην δεύτερη περίοδο, μίλησε το …άστρο του Νίκου Χάρου. Ο Ναξιώτης φόργουορντ με επτά συνεχόμενους πόντους (έμμεσο τετράποντο και τρίποντο) με την έναρξη του δεκαλέπτου έφερε την ομάδα του μπροστά με +2 (25-27). Νέο δικό του τρίποντο 1:55 πριν το τέλος του ημιχρόνου έφερε τον ΑΠΑΣ στο +5 (30-35), για να ανταποδώσει δύο φορές ο Λεγάτος και να πλησιάσει για τον ΦΟΒ στον πόντο (36-37).

Με μπροστάρηδες τον Δημήτρη Μαργαρίτη και τον Βασίλη Βουτυρόπουλο στην επίθεση και τον Γιώργο Αθανασιάδη να μαζεύει τα αμυντικά ριμπάουντ οι “ορεινοί” πάτησαν γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με +9 (47-56) 3:30 πριν το τέλος. Ο Βουτυρόπουλος εξακολουθούσε να …πυροβολεί έξω από την γραμμή των 6μ.75εκ. για να έρθει ο Στέφανος Καραγκάνης να φτάσει την διαφορά στην μέγιστη τιμή της, στους +11 (53-64) με καλάθι και φάουλ.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι Ναξιώτες είχαν αγκαλιάσει το ροζ φύλλο αγώνα, αφού ήταν μπροστά στο τέταρτο δεκάλεπτο με +10 (59-69) με δύο βολές του Καραγκάνη, τα πράγματα άλλαξαν άρδην. Ένα σερί 8-0 από τους παίκτες της Χίου μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους (67-69), αλλά ένα τρίποντο του Νίκου Μελά επανέφερε τον ΑΠΑΣ στο +5 (67-72). Ο Λεγάτος απάντησε με τον ίδιο τρόπο για τον ΦΟΒ (70-72) κι ένα τρίποντο του Προσελέντη 1:22 πριν το τέλος έφερε μπροστά τους Χιώτες (75-73) έπειτα από πολύ ώρα.

Το νέο τρίποντο του Μελά στα 45 δευτερόλεπτα έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα του (75-77), αλλά ένα ακόμη τρίποντο του Λεγάτου στα 40 δεύτερα, έγειρε την πλάστιγγα της νίκης υπέρ του χιώτικου συλλόγου, με τους Ναξιώτες να χάνουν συνεχόμενες επιθέσεις (άστοχο τρίποντο, 0/4 βολές), αλλά να διατηρούν τις όποιες ελπίδες τους για να πάρουν τη νίκη. Ο Καραγκάνης με 2/2 βολές έγραψε το 80-79, με τον Κιρκινέζη στα 5 δεύτερα να γράφει το τελικό 81-79, αφού το τρίποντο που επιχείρησε ο Χάρος στον χρόνο που απέμενε βρήκε σίδερο και δεν μπόρεσαν να «απαντήσουν».

• Ο αγώνας όπως είχε προλογίσει από την Παρασκευή –μόνο - το “SportCylades” ξεκίνησε ένα τέταρτο νωρίτερα της προγραμματισμένης ώρας βάση ΕΟΚ. Συγκεκριμένα, ξεκίνησε στις 2:45 μ.μ. κι αυτό προκειμένου η αποστολή του ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” να προλάβει το Blue Star Patmos που αναχωρούσε για το νησί της Αριάδνης στις 5:30 μ.μ. από το λιμάνι του Πειραιά.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαγκούνης, Χριστοδουλάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 36-37 (ημίχρονο), 54-64, 81-79.

ΦΟ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ ΧΙΟΥ (Κ.Αμέντας): Κιρκινέζης 16 (1), Κάκαρης 9 (2), Πνευματικούδης, Λεγάτος 31 (5), Πατελίδας 11, Προσελέντης 12 (2), Γιαννακός 2, Αργυρούδης.

ΑΠΑΣ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Μ.Ονάσογλου): Μαργαρίτης 12, Κιόσκου, Κώτσος, Χουζούρης, Προμπονάς 2, Αθανασιάδης 8, Καραγκάνης 15, Χάρος Ν. 17 (3), Κάβουρας 2, Βουτυρόπουλος 9 (2), Ναυπλιώτης, Μελάς 14 (2).