Το φετινό πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε έναν όμιλο εννέα ομάδων με τις πρώτες επτά συν τον νικητή του αγώνα μπαράζ να διασταυρώνονται μεταξύ τους στη φάση των Playoff για την πρόκριση στο Final 4 του θεσμού, σε νοκ άουτ παιχνίδι.
Στο μεταξύ, έπειτα από ψηφοφορία των εκπροσώπων των ομάδων ορίστηκε και η πενταμελής επιτροπή, η οποία είναι το αρμόδιο όργανο για την επιβολή των ποινών και την ομαλή διεξαγωγή του πρωταθλήματος και αποτελείται από τους εξής:
Η ΠΕΝΤΑΜΕΛΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ
Τζούρος Ελευθέριος (Πρόεδρος Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ)
Βλαβιανός Βαλάντης (Πρόεδρος Α.Ε.Σ)
Στάμος Κιμιγκέλης (Εκπρόσωπος Ομάδων)
Παπαδημητρόπουλος Κων/νος (Εκπρόσωπος Διαιτητών)
Σκαρμούτσου Ελένη (Εκπρόσωπος Κριτών)
Νομικός Ευάγγελος (Αναπληρωματικός Προέδρου Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ)
Καβαλάρης Ιωάννης (Αναπληρωματικός Προέδρου Α.Ε.Σ)
Μερκούρης Ζώρζος (Αναπληρωματικός Εκπροσώπου Ομάδων)
Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγωνιστικών έχει ως εξής:
1η Αγωνιστική
Λιμεναρχείο – Α.Ε.Σ
Πυροσβεστική – Two Brothers
Ζευς – Αετός 1
Αετός 2 – Λύκοι
Ρεπό: Πήγασος
2η Αγωνιστική
Λύκοι – Ζευς
Αετός 1 – Λιμεναρχείο
Α.Ε.Σ – Πήγασος
Αετός 2 – Πυροσβεστική
Ρεπό: Two Brothers
3η Αγωνιστική
Ζευς – Πυροσβεστική
Πήγασος – Αετός 1
Λιμεναρχείο – Λύκοι
Two Brothers – Αετός 2
Ρεπό: Α.Ε.Σ
4η Αγωνιστική
Λύκοι – Πήγασος
Πυροσβεστική – Λιμεναρχείο
Αετός 1 – Α.Ε.Σ
Two Brothers – Ζευς
Ρεπό: Αετός 2
5η Αγωνιστική
Λιμεναρχείο – Two Brothers
Α.Ε.Σ – Λύκοι
Πήγασος – Πυροσβεστική
Ζευς – Αετός 2
Ρεπό: Αετός 1
6η Αγωνιστική
Πυροσβεστική – Α.Ε.Σ
Two Brothers – Πήγασος
Λύκοι – Αετός 1
Αετός 2 – Λιμεναρχείο
Ρεπό: Ζευς
7η Αγωνιστική
Α.Ε.Σ – Two Brothers
Αετός 1 – Πυροσβεστική
Λιμεναρχείο – Ζευς
Πήγασος – Αετός 2
Ρεπό: Λύκοι
8η Αγωνιστική
Πυροσβεστική – Λύκοι
Ζευς – Πήγασος
Αετός 2 – Α.Ε.Σ
Two Brothers – Αετός 1
Ρεπό: Λιμεναρχείο
9η Αγωνιστική
Λύκοι – Two Brothers
Α.Ε.Σ – Ζευς
Πήγασος – Λιμεναρχείο
Αετός 1 – Αετός 2
Ρεπό: Πυροσβεστική
ΑΓΩΝΑΣ ΜΠΑΡΑΖ
8ος – 9ος
Φάση των 8 (Play Offs)
1ος – Νικητής μπαράζ (νικητής 1)
2ος – 7ος (νικητής 2)
3ος – 6ος (νικητής 3)
4ος – 5ος (νικητής 4)
FINAL 4
Ημιτελικά
Νικητής 1 – Νικητής 4 (finalist 1)
Νικητής 2 – Νικητής 3 (finalist 2)
Μικρός Τελικός
Ηττημένος Finalist 1 – Ηττημένος Finalist 2
Τελικός
Finalist 1 – Finalist 2