Κυριακή, 04 Νοεμβρίου 2018 00:24

Καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο ο ΑΟ Ερμούπολης, 40-66 τον ΑΟ Μυκόνου στο παιδικό

Παίζοντας εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο, ο ΑΟ Ερμούπολης νίκησε τον ΑΟ Μυκόνου με σκορ 40-66 στο κλειστό γυμναστήριο της Τήνου “Τήνια 1895” το μεσημέρι του Σαββάτου 3 Νοεμβρίου και ζευγάρωσε τις νίκες του στο φετινό πρωτάθλημα του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Οι νεαροί αθλητές του Ανδρέα Μαύρου με πιεστική άμυνα και καλή κυκλοφορία της μπάλας από την αρχή του παιχνιδιού επέβαλαν το ρυθμό τους και το τέλος του δεκαλέπτου τους βρήκε να προηγούνται με σκορ 6-17. Η δεύτερη περίοδος κύλησε όπως η πρώτη, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν μία διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με +31 (9-40). Το δεύτερο ημίχρονο μετατράπηκε σε παράσταση για ένα ρόλο. Οι τυπικά γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό, ενώ ο προπονητής του ΑΟ Ερμούπολης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές που είχε στη διάθεσή του.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρούσσος, Τσικούρας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-17, 9-40 (ημίχρονο), 17-50, 40-66.

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Γ. Μαύρος): Κελεμάτη, Σταύρο 10 (1), Ζιέμπα, Δακτυλίδης, Νάζος, Κώτσης 22, Κονταράτος, Τσανγκάλοβ, Λοΐζος, Σφύρλας, Πατσίλης 8.

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδ. Μαύρος): Τσικούδης, Σιγάλας 12 (1), Μανάνας 14, Μαρούδιας, Αραμπατζόγλου 3 (1), Κουντούρης, Ζούμπερης 2, Ξαγοράρης 7, Καλογρίδης 8, Παλαιολόγος 10, Νικολακόπουλος 8 (1), Γουσγουνέλης 2.