Κυριακή, 04 Νοεμβρίου 2018 11:19

Πρεμιέρα με το δεξί για το εφηβικό της ΑΕΣ, 61-48 τον ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια”

Με το …δεξί ξεκίνησε τις επίσημες υποχρεώσεις της στο εφηβικό πρωτάθλημα η ΑΕ Σαντορίνης. Η θηραϊκή ομάδα επικράτησε του ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” με σκορ 61-48 στο ματς που έκλεισε αργά το Σάββατο (3/11) το βράδυ τις αναμετρήσεις της ΕΣΚ Κυκλάδων και οι οποίες συνεχίζονται την Κυριακή 4 Νοεμβρίου.

Μέχρι το πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ κι όλα έδειχναν πως προμηνύεται το ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι του Χάρη Πεταλωτή μπήκαν πιο δυνατά κλείνοντας την περίοδο στο +12 (47-35). Η ομάδα της ορεινής Νάξου συνήλθε άμεσα με άμυνα ζώνης, αντέδρασε στο τελευταίο δεκάλεπτο και μείωσε την διαφορά στους έξι πόντους.

Η ΑΕΣ …απάντησε με μεγάλα σουτ και πολύ καλή άμυνα και κάπως έτσι έχτισε μια νέα διαφορά την οποία δεν έχασε ποτέ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαδημητρόπουλος, Θεοδοσίου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 29-22 (ημίχρονο), 47-35, 61-48.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Χαρ. Πεταλωτής): Κοκιόπουλος 2, Βλαβιανός 20, Ζωχιός, Φερατάι 7 (1), Παπαδόπουλος 2, Πελεκάνος 4, Φέγγης 15 (2), Λάζνι, Παπαδάς, Καβαλλάρης, Νασούλας 11, Δελλαμάνης.

ΑΠΑΣ “TA ΦΑΝΑΡΙΑ” (Παναγ. Αθανασιάδης): Σοφοχίτης, Κωστούλας, Παπανικολάου, Τριαντάφυλλος 2, Σεϊντίνι 2, Τσακωνιάτης, Ναυπλιώτης 11, Χίλα 2, Μαργαρίτης 21, Βασιλάκης, Σιδερής 10 (1).