Κυριακή, 11 Νοεμβρίου 2018 09:18

“Έσπασε” το αήττητο του ΑΟ Άνδρου ο ΑΟ Μυκόνου, 74-77 στο εφηβικό

Με το …διπλό στις αποσκευές του έφυγε από την Άνδρο ο ΑΟ Μυκόνου, όπου το απόγευμα του Σαββάτου 10 Νοεμβρίου κέρδισε στο Εμπειρίκειο γυμναστήριο τον τοπικό Αθλητικό Όμιλο με σκορ 74-77 και ζευγάρωσε τις νίκες του στο φετινό πρωτάθλημα των εφήβων της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Το συγκρότημα του Γιώργου Σκόρδου παράλληλα υποχρέωσε την ομάδα του Κυριάκου Μουστάκα στην πρώτη της ήττα για τη νέα αγωνιστική περίοδο έπειτα από τις νίκες με ΑΟ Ερμούπολης (63-30) και Άρη Σύρου (68-45).

Σε ένα δυνατό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά διψήφιου αριθμού πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη συνέχεια, η ομάδα της Άνδρου ισορρόπησε το ματς, πλησίασε στο σκορ, αλλά μέχρι εκεί… Το τελικό αποτέλεσμα αφήνει χαμόγελα και στους δύο προπονητές και χρήση συγχαρητηρίων στους νεαρούς αθλητές των δύο ομάδων για τις προσπάθειές τους.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσικούρας, Οικονόμου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-26, 29-36 (ημίχρονο), 49-57, 74-77.

ΑΟ ΑΝΔΡΟΥ (Κυρ. Μουστάκας): Ζώνγκα 4, Μπέλλο Α. 38 (1), Βρεττός, Γκάνας 14 (2), Ανύσης 4, Μπέλλο Ε., Μανδαράκας, Ντότσι, Κωνσταντής 2, Λαμάι 8, Μενδρινός, Σουσούδης 4.

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Γ. Σκόρδος): Γκιόκας, Καμπλιώνης 6, Σκουλάξινος 4, Ρουμελιώτης 7, Μονογυιός 2, Κώτσης 3(1), Σώχος 11 (1), Κωνσταντάρας Α., Κατσιρμάς, Κωνσταντάρας Γ. 17, Βινάνι 27 (2).

• Για την αποφυγή παρεξηγήσεων και το “SportCyclades” γίνει πάλι αντικείμενο συζήτησης, οι πόντοι της αναμέτρησης προέρχονται από την επίσημη σελίδα του ΑΟ Άνδρου στη σελίδα κοινωνικής δικτύωσης. Ας τους αντιγράψουμε κι εμείς μία φορά!!!