Δευτέρα, 12 Νοεμβρίου 2018 13:50

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής του «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2018 – 2019»

Με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους Λύκοι και Αετός 1 στη δεύτερη αγωνιστική του τοπικού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2018 – 2019», ενώ το πρώτο του δίποντο για φέτος σημείωσε και ο Αετός 2.

Σ’ ένα κακό από άποψης θεάματος παιχνίδι, ο Αετός 1 επικράτησε του Λιμεναρχείου με σκορ 35-29. Οι γηπεδούχοι για ένα ολόκληρο ημίχρονο δεν μπορούσαν να πάρουν απόσταση ασφαλείας, καθώς παρά την ασφυκτική πίεση που ασκούσαν στους αντιπάλους τους αδυνατούσαν να εκμεταλλευτούν την υπεροχή τους κάτω απ’ το καλάθι. Στην επανάληψη όμως, ο Ακριβός έδωσε πνοή στην επίθεση του Αετού, φτάνοντας έτσι να προηγείται με δέκα πόντους (27-17, 1΄:05΄΄). Στη τελευταία περίοδο η εμπειρία των παικτών του Μερκούρη έπαιξε καθοριστικό ρόλο, ώστε να καταφέρουν να πάρουν το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα, διαχειριζόμενοι άψογα την υπέρ τους διαφορά.

Το χρώμα της νίκης είδε για πρώτη φορά και ο Αετός 2 απέναντι στην Πυροσβεστική σ’ ένα ματς, το οποίο επίσης δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, καθώς το σκορ έμεινε σε πολύ χαμηλά επίπεδα με τις δύο ομάδες να δίνουν περισσότερη βαρύτητα στην άμυνα, παρά στο δημιουργικό κομμάτι. Για τριάντα ολόκληρα λεπτά οι ομάδες πήγαιναν «χέρι – χέρι» μέχρι που αποφάσισε να αναλάβει δράση ο Αλεξάκης. Με συνοπτικές διαδικασίες, ο γνωστός «τριποντάκιας» του τουρνουά σημείωσε οκτώ συνεχόμενους πόντους. Πρώτα μετέτρεψε το 23-23 σε 29-25 και εκεί που η μπάλα «έκαιγε» όταν Αετός 2 και Πυροσβεστική ξαναβρέθηκαν σε απόσταση βολής (29-28), έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του (31-28). Στα επόμενα δύο λεπτά, ο Μερκούρης καθοδήγησε σωστά την άμυνα, με τον Τηλκερίδη να βάζει «ταφόπλακα» στα όνειρα των πυροσβεστών σαράντα τρία δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, αυξάνοντας τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (33-29).

Στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την αγωνιστική, οι Λύκοι επιβλήθηκαν των Ζευς με 60-48. Χάρη στο «βάθος» που είχαν στο πάγκο, οι παίκτες του Κιμιγκέλη εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο το γεγονός πως οι αντίπαλοι τους εμφανίστηκαν με πολλές και σοβαρές απουσίες, οδηγώντας το ματς στην ταχύτητα και στις γρήγορες αντεπιθέσεις. Έτσι, μόλις οι δυνάμεις των Ζευς άρχισαν να τους εγκαταλείπουν, ο εντυπωσιακός χθες Μητσέας (28 π.) και η παρέα του πήραν διψήφια διαφορά πόντων, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη.

Η αναμέτρηση ανάμεσα στην Αθλητική Ένωση Σαντορίνης και τον Πήγασο αναβλήθηκε.

Αναλυτικά τ’ αποτελέσματα και η βαθμολογία της δεύτερης αγωνιστικής έχουν ως εξής:

2η Αγωνιστική

ΚΥΡΙΑΚΗ 11/11/2018

Αετός 2 - Πυροσβεστική (33-32)

Αετός 2: Βάλβης (0 π.), Ποιμενίδης (7 π.), Αλεξάκης (8 π.), Ζουμπουλάκης (5 π.), Ζιώγκας (5 π.), Τσικλιτάς (0 π.), Τηλκερίδης (8 π.), Καββαδίας (0 π.), Ζώρζος Μ. (0 π.), Pianura (0 π.).

Πυροσβεστική: Φραντζέσκος (9 π.), Τρίλας (6 π.), Νικήτας (2 π.), Τσιφτές (0 π.), Αναστασιάδης (0 π.), Νούλας (5 π.), Χατζηαυγουστίδης (8 π.), Τοπουζίδης (2 π.).

Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος – Πεταλωτής

Κριτές: Δεληβογιατζή – Χαιρέτη

Αετός 1 - Λιμεναρχείο (35-29)

Αετός 1: Δρόσος Αντ. (0 π.), Κουκουλάς (0 π.), Γεωργακούδης (3 π.), Ακριβός (6 π.), Μουρατίδης (9 π.), Ρούσσος Β. (3 π.), Κωνσταντάρας (0 π.), Ξαγοράρης (3 π.), Παπαβασιλείου (8 π.), Σολδάτος (3 π.).

Λιμεναρχείο: Μακρής (2 π.), Βυλλιώτης (0 π.), Κατσαμάνης (2 π.), Πιπέρης (0 π.), Στάθης Σπ. (1 π.), Βαρελάς (2 π.), Σαρηγιαννίδης (16 π.), Στάθης Σωτ. (3 π.), Λύτρας (0 π.), Αποστόλου (2 π.), Αντωνάτος (0 π.).

Κριτές: Δεληβογιατζή - Χαιρέτη

Λύκοι - Ζευς (60-48)

Λύκοι: Λόντος (0 π.), Δεμπερδεμίδης (11 π.), Δημόπουλος (0 π.), Δακουτρός Ελ. (0 π.), Ρουσσάκης (2 π.), Μητσέας (28 π.), Δεββές (11 π.), Καρόπουλος (8 π.), Παπαοικονόμου (0 π.), Δακουτρός Γ. (0 π.), Κιμιγκέλης (0 π.).

Ζευς: Παντζιαρίδης (15 π.), Κατσίπης (4 π.), Κυριαζόπουλος (3 π.), Φύτρος (10 π.), Αξιώτης (0 π.), Θεολόγου (7 π.), Τζέλλος (9 π.).

3. Δεββές Γεώργιος - Λύκοι (26 π.)

4. Τσακριός Χρήστος – Two Brothers (25 π.)

5. Παπαβασιλείου Άγγελος – Αετός 1 (25 π.)