Πέμπτη, 22 Νοεμβρίου 2018 13:32

Πήρε τη νίκη στο εξ αναβολής παιχνίδι με τον Πήγασο η ΑΕ Σαντορίνης

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα σημείωσε η Αθλητική Ένωση Σαντορίνης που αντιμετώπισε τον Πήγασο στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής του τοπικού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ BasketballLeague 2018 – 2019».

Μπορεί απέναντί τους να είχαν τους κατόχους του περσινού πρωταθλήματος, όμως σε κανένα σημείο της αναμέτρησης οι παίκτες του Παπαδόπουλου δεν ένιωσαν υποδεέστεροι των αντιπάλων τους. Μάλιστα, καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού διατηρούσαν τον έλεγχο του αγώνα, με μόνη «παραφωνία» την αδυναμία τους να περιορίσουν τον εντυπωσιακό χθες Κατηκαρίδη. Ο αρχηγός των «αεροπόρων» πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση σημειώνοντας είκοσι δύο πόντους, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι ο «παρτενέρ» του στην επίθεση Μιχαλέλης χρειάστηκε ένα ολόκληρο ημίχρονο για να σκοράρει, με αποτέλεσμα να μην μπορούν οι «αεροπόροι» να βγουν μπροστά. Ωστόσο, πέντε λεπτά πριν το φινάλε τα κατάφεραν παίρνοντας τα ηνία του ματς (47-49), αλλά Φέγγης και Κοκιόπουλος με δύο «βόμβες» τριών πόντων επανάφεραν την τάξη για την Α.Ε.Σ. Επίσης, στη νίκη αυτή της Α.Ε.Σ σημαντικό ρόλο με την απόδοσή τους έπαιξαν και οι Βλαβιανός, Νασούλας που σημείωσαν από δεκάξι και έντεκα πόντους αντίστοιχα.

Αναλυτικά το αποτέλεσμα και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Εξ’ αναβολής αγώνας της 2ης αγωνιστικής

ΤΕΤΑΡΤΗ 21/11/2018

Α.Ε Σαντορίνης - Πήγασος (59-55)

Α.Ε Σαντορίνης: Κοκιόπουλος Γ. (3 π.), Βλαβιανός (16 π.), Ρουστέμι (0 π.), Φέγγης (12 π.), Φερατάι (2 π.), Πελεκάνος Ιωα. (9 π.), Κοιλιακούδης (5 π.), Λάζρι (0 π.), Μουρατίδης (0 π.), Νασούλας (11 π.), Μαργαρώνης (1 π.).

Πήγασος: Μιχαλέλης (11 π.), Γκέκας (0 π.), Χαϊτάς (0 π.), Κατηκαρίδης (22 π.), Παληοδήμος (2 π.), Καραντάνης (10 π.), Μακρυγιάννης (3 π.), Βρύσης (1 π.), Καμπουράκης (6 π.).

Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος - Κασάπη

Κριτές: Δεληβογιατζή – Χαιρέτη

Πρώτοι Σκόρερ Πρωταθλήματος

1. Μητσέας Ιωάννης - Λύκοι (55 π.)

2. Δεββές Γεώργιος - Λύκοι (48 π.)

3. Παντζιαρίδης Στυλιανός - Ζευς (45π.)

4. Τσακριός Χρήστος – Two Brothers (38 π.)