Σάββατο, 24 Νοεμβρίου 2018 18:41

Ψυχωμένος ο ΑΟ Μυκόνου, πήρε τη νίκη (70-48) επί του ΑΟ Ερμούπολης με καταιγισμό τριπόντων!

Με …καταιγισμό από τρίποντα και άμυνα που …τσάκιζε κόκαλα ο ΑΟ Μυκόνου ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και έφτασε στη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα ανδρών της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Η ομάδα του Γιώργου Σκόρδου το μεσημέρι του Σαββάτου 24 Νοεμβρίου κέρδισε στο ουδέτερο γήπεδο της Τήνου τον ΑΟ Ερμούπολης με σκορ 70-48 και απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής στον Α’ όμιλο.

Πιο δυνατά μπήκαν στην αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι. Οι παίκτες του Ανδρέα Μαύρου εκμεταλλεύτηκαν την σωρεία λαθών των αντιπάλων τους και κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας. Προς το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως, οι Μυκονιάτες με κάποια κλεψίματα μείωσαν τη διαφορά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 28-33.

Το σκηνικό άλλαξε άρδην στην επανάληψη! Τα λόγια του Γιώργου Σκόρδου προς τους παίκτες του στην ανάπαυλα να μην αγχώνονται που δεν ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο και να ευχαριστηθούν το παιχνίδι στο δεύτερο, φαίνεται πως έπιασαν τόπο. Οι Μυκονιάτες παρά το γεγονός πως η μοναδική τους προπόνηση πριν από κάθε επίσημο αγώνα είναι μόνο μία φορά, μπήκαν “ζεστά” στο παρκέ. Γιάννης Σαχάς, Παύλος Βασίλιεβ, και Δημήτρης Μπελλής, πήραν το …όπλο τους και με καταιγισμό με εύστοχα σουτ έξω από την γραμμή των 6μ.75εκ. κατάφεραν να κάνουν την μεγάλη ανατροπή και να φτάσουν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρουδιάς, Σαμοθράκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-18, 28-33 (ημίχρονο), 48-40, 70-48.

ΑΟ Μυκόνου (Γ. Σκόρδος): Ρουμελιώτης 4, Κωνσταντάρας 2, Κώτσης, Βινάνι 2, Γκιόκας, Κουτσούκος 7 (1), Σαχάς Γεωργ. 9 (1), Σαχάς Γιαν. 22 (5), Γκαραγκούνης, Βασίλιεβ 17 (3), Κέφης, Μπέλλης 7 (1).

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδ. Μαύρος): Θεοδωράκης 6, Δίπλαρος 9, Τζώρτζης 1, Γαβιώτης 2, Αντωνίου, Καραμολέγκος, Αληφραγκής Θ., Τομαής 2, Τάκος 6 (2), Ρούσσος 14, Αληφραγκής Δημ. 8, Γαδ.