Κυριακή, 25 Νοεμβρίου 2018 01:18

Καρέ νικών για το παιδικό της ΑΕ Σαντορίνης, 44-60 τον Πανναξιακό

Νικηφόρα πέρασε από τη Νάξο η ΑΕ Σαντορίνης, επικρατώντας στο κλειστό γυμναστήριο “Δημήτριος Περιστεράκης” του Πανναξιακού με σκορ 44-60 σε αναμέτρηση για το παιδικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων και βρέθηκε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας με εννέα βαθμούς.

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη και μάλιστα συνεχόμενη για τη θηραϊκή ομάδα όπου μετά την ήττα της πρεμιέρας από τον Πλοηγό Αντιπάρου μετρά τέσσερις νίκες σερί. Επί του ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” (71-62), του ΑΟ Πάρου (55-45), του Μαρπησσαϊκού (43-81) και τώρα επί του Πανναξιακού.

Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι με τον Τάσο Βάβουλα στον πάγκο τους λόγω της τιμωρίας του Κωνσταντίνου Παπαβασιλείου από το πειθαρχικό όργανο του διοικητικού συμβουλίου της ΕΣΚΚ, γνώρισαν την τέταρτη ήττα τους μετά από αυτές από τον ΑΟ Πάρου (65-40), τον ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” (36-52) και τον Πλοηγό Αντιπάρου (48-54).

Βελτιωμένοι σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια τους στο πρωτάθλημα, οι νεαροί αθλητές του Πανναξιακού κρατήθηκαν κοντά στο σκορ (27-28) στο πρώτο ημίχρονο κυρίως λόγω των προσπαθειών του Μανδηλαρά, του Φλεριανού και του Βόμβα. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι του Κώστα Αξιώτη με πιεστική άμυνα και κυρίως χάρη στις επιθετικές προσπάθειες των Νασούλα και Καβαλλάρη πήραν ένα σταθερό προβάδισμα που το κράτησαν ως το τέλος και έφτασαν στην κατάκτηση της νίκης και του ροζ φύλλου αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαδημητρόπουλος, Θεοδοσίου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 27-28 (ημίχρονο), 34-45, 44-60

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Τ. Βάβουλας): Λιανόπουλος 3, Μαυρομμάτης 6, Σιδερής 4, Τόμπας Δ. 8, Σαράντος, Βερυκόκκος, Μανδηλαράς 6, Βόμβας 13, Φλεριανός 4.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Κων. Αξιώτης): Μουρατίδης, Κοκιόπουλος Γ. 4, Διαμαντής, Νασούλας 15, Φύτρος, Κοκιόπουλος Σ. 2, Καβαλλάρης 31, Λαζρί 6, Καραμολέγκος 2, Ξαγοράρης, Γρηγοριάδης, Φωκιανός.