Δευτέρα, 26 Νοεμβρίου 2018 15:15

«Έσπασαν» καρδιές στην τέταρτη αγωνιστική του ''Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ BasketballLeague''

Παιχνίδια για όλα τα γούστα με ανατροπές, δυνατές «μονομαχίες», φινάλε που έσπαγαν «καρδιές» και κυρίως όμορφο και γρήγορο μπάσκετ περιλάμβανε η τέταρτη αγωνιστική του τοπικού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ BasketballLeague 2018 – 2019».

Η ημέρα ξεκίνησε με τους Λύκους να υποδέχονται τον Πήγασο, ο οποίος μπήκε φουριόζος στο παρκέ με το δίδυμο Κατηκαρίδη – Μιχαλέλη να «πετάει» φωτιές και με μία συμπαγή άμυνα που δεν άφηνε πολλά περιθώρια για αμφισβητήσεις, θυμίζοντας την ομάδα που κατέκτησε το περσινό πρωτάθλημα. Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Λύκοι ισορρόπησαν το ματς, περιορίζοντας όσο μπορούσαν τα ατού των «αεροπόρων» και παράλληλα βελτιώνοντας την απόδοσή τους στα ριμπάουντ κατάφεραν να ισοφαρίσουν και τρία λεπτά πριν την εκπνοή του ημιχρόνου να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (26-24). Στην επανάληψη και με την ψυχολογία υπέρ τους, οι Λύκοι πόνταραν στις γρήγορες επιθέσεις, πραγματοποιώντας επίσης πολλά «κλεψίματα» με αποτέλεσμα να επιτίθονται συνεχώς σε ανοργάνωτη άμυνα. Ο Πήγασος βλέποντας την κατάσταση να χειροτερεύει με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου (52-42) προσπάθησε με ανορθόδοξα σουτ να πλησιάσει, όμως η τύχη δεν ήταν με το μέρος του κι έτσι δίκαια γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα του.

Αντίθετα, η θεά τύχη «χαμογέλασε» στους Two Brothers που παίζοντας χωρίς τον αρχηγό τους και χωρίς επαρκείς λύσεις στο πάγκο βρήκαν το σθένος και σημείωσαν ένα σπουδαίο «δίποντο» απέναντι στους Ζευς. Με σωστές τοποθετήσεις στην άμυνα, με τον Κελλίδη να δίνει με μεγάλη επιτυχία «ομηρικές μάχες» κάτω απ’ το καλάθι και με τον Σαββόπουλο να αναλαμβάνει ηγετικό ρόλο στο σκοράρισμα μαζί με τον Παγανιά οι Two Brothers έφτασαν γρήγορα τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Όμως, οι Ζευς είχαν χθες στις τάξεις τους έναν «αφηνιασμένο» Παντζιαρίδη, ο οποίος αρνούνταν να παραδώσει τα «όπλα» και αρχίζοντας να «πυροβολεί» από τα 6,25 μ. κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να φέρει την ομάδα του στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου μπροστά στο σκορ (28-29). Η επανάληψη κύλησε με τις δύο ομάδες να προχωρούν… δίπλα – δίπλα, αλλά η ένταση του αγώνα είχε ως αποτέλεσμα οι παίκτες να παίζουν με «τεντωμένα» νεύρα. Στη τελευταία περίοδο, οι Ζευς προηγήθηκαν με δέκα  πόντους (54-64, 6΄:35΄΄), όμως τέσσερα λεπτά αργότερα πραγματοποιώντας αρκετά λάθη «γκρέμισαν» ότι έχτισαν με τόσο κόπο. Σαββόπουλος, Τσακριός και Παγανιάς δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και μέσα σε τέσσερα λεπτά εκμεταλλεύτηκαν την κατάσταση και χάρισαν στην ομάδα τους το προβάδισμα (70-69, 2΄:42΄΄). Το επόμενο διάστημα ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς. Ο Τζέλλος πραγματοποίησε το 70-71 για τους Ζευς, ο Σαββόπουλος ευστοχώντας σε μία απ’ τις δύο βολές ισοφάρισε και στη συνέχεια με δύο στις δύο ο Κελλίδης έφερε ξανά μπροστά τους Two Brothers (73-71) ένα λεπτό πριν τη λήξη. Οι επόμενες επιθέσεις αποδείχθηκαν άκαρπες για τους Ζευς και ο Σαββόπουλος μ’ ένα δίποντο στα τρία δευτερόλεπτα έδωσε το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς.

Όσο καλό κι επεισοδιακό ήταν το προηγούμενο ματς, τόσο κακό από άποψης θεάματος ήταν εκείνο ανάμεσα σε Πυροσβεστική και Λιμεναρχείο. Βέβαια, για τους «λιμενικούς» μικρή σημασία έχει αυτό, αφού είχαν την ευτυχία να «γευτούν» για πρώτη φορά φέτος τη χαρά της νίκης. Έχοντας τους Σαρηγιαννίδη και Στάθη Σπ. «στυλοβάτες» στην άμυνα και στα ριμπάουντ το Λιμεναρχείο διατηρούσε απ’ την αρχή μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου το προβάδισμα, με την Πυροσβεστική να βρίσκει ευκαιρία κάθε φορά που οι αντίπαλοί της χαλάρωναν να πλησιάζει στο σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η κούραση φάνηκε να καταβάλει τους «λιμενικούς» με αποτέλεσμα οι «πυροσβέστες» να βάλουν… φωτιά στο ματς, ισοφαρίζοντας 37-37 (2΄:25΄΄). Αυτό όμως έμελλε να ήταν και το τελευταίο τους καλάθι, καθώς δεν κατάφεραν ποτέ ν’ απαντήσουν στους πόντους του Στάθη Σωτ. και Κατσαμάνη.

Τέλος, η μέρα ολοκληρώθηκε με μία εντυπωσιακή ανατροπή σ’ ένα παιχνίδι διαφήμιση του αθλήματος ανάμεσα στον Αετό 1 και στην Αθλητική Ένωση Σαντορίνης. Η αναμέτρηση ξεκίνησε μ’ έναν καταιγιστικό ρυθμό κι απ’ τις δύο ομάδες με την Α.Ε.Σ ωστόσο να παίζει φανταστική άμυνα, αφήνοντας χωρίς επιλογές για σουτ τους αντιπάλους της και δημιουργώντας διαρκώς στην επίθεση χώρους για ελεύθερα σουτ. Έτσι, για ένα ολόκληρο ημίχρονο οι παίκτες του Στράτου Παπαδόπουλου κυριαρχούσαν στο γήπεδο, πηγαίνοντας στ’ αποδυτήρια προηγούμενοι με δεκάξι πόντους (22-38). Στην επανάληψη, φαίνεται ότι οι φωνές και οι οδηγίες του Μερκούρη εισακούστηκαν με αποτέλεσμα οι παίκτες του αετού να συμμαζέψουν την κατάσταση σε άμυνα κι επίθεση και μ’ ένα σερί 11-0 στα τελευταία δύο λεπτά να κλείσουν το δεκάλεπτο υπέρ τους με 49-48. Το έργο των κορυφαίων της αναμέτρησης Λόντου και Ρούσσου συνέχισε με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Σολδάτος για τον Αετό 1 που πλέον ένοιωθε ασφαλής, αφού οι παίκτες της Α.Ε.Σ έχαναν τις «μάχες» κάτω απ’ το καλάθι μη βρίσκοντας παράλληλα στόχο στις επιθέσεις τους. Το ματς προχώρησε στο ίδιο μοτίβο μέχρι το τέλος, με τους παίκτες του Αετού να αποδεικνύουν περίτρανα πως κατέχουν μέταλλο πρωταθλητισμού και να παίρνουν μία εμφατική νίκη.

Αναλυτικά τ’ αποτελέσματα και η βαθμολογία της τέταρτης αγωνιστικής έχουν ως εξής:

4η Αγωνιστική

ΚΥΡΙΑΚΗ 25/11/2018

Λύκοι – Πήγασος (73-63)

Λύκοι: Καρόπουλος (2 π.), Ρούσσος (4 π.), Δημόπουλος (0 π.), Σταματέκος (21 π.), Μητσέας (12 π.), Ρουσάκης (3 π.), Παπαοικονόμου (6 π.), Δεββές (23 π.), Κιμιγκέλης (2 π.).

Πήγασος: Μιχαλέλης (19 π.), Γκέκας (11 π.),Χαϊτάς (0 π.), Κατηκαρίδης (19 π.), Καραντάνης (6 π.), Μακρυγιάννης (0 π.), Βρύσης (0 π.), Καμπουράκης (8 π.).

Διαιτητές: Κασάπη – Πεταλωτής

Κριτές: Δεληβογιατζή – Χαιρέτη - Σκαρμούτσου

Two Brothers - Ζευς (75-72)

Two Brothers: Μάγου (0 π.), Παγανιάς (16 π.), Τσακριός (9 π.), Σαββόπουλος (18 π.), Αντιμισάρης Αρ. (3 π.), Κελλίδης (29 π.).

Ζευς: Κυριαζόπουλος (4 π.), Κατσίπης (2 π.), Λάλο (3 π.), Τζέλλος (9 π.), Θεολόγου (8 π.), Βαμβακούσης (0 π.), Παντζιαρίδης (22 π.), Χασκάι (8 π.), Φύτρος (0 π.), Κουτσογιαννόπουλος (16 π.).

Διαιτητές: Ποιμενίδης - Πεταλωτής

Κριτές: Δεληβογιατζή – Χαιρέτη - Διαμαντόπουλος

Πυροσβεστική - Λιμεναρχείο (37-42)

Πυροσβεστική: Φραντζέσκος (18 π.), Αναστασιάδης (4 π.), Νικήτας (3 π.), Τσιφτές (2 π.), Ραδαίος (0 π.), Νούλας (7 π.), Τοπουζίδης (0 π.), Χριστοφορίδης (3 π.).

Λιμεναρχείο: Μακρής (1 π.), Βυλλιώτης (0 π.), Κατσαμάνης (9 π.), Πιπέρης (2 π.), Στάθης Σπ. (6 π.), Σαρηγιαννίδης (12 π.), Στάθης Σωτ. (9 π.), Μαρκόπουλος (3 π.), Σαλεσιώτης (0 π.), Ιωαννίδης (0 π.).

Κριτές: Δεληβογιατζή – Διαμαντόπουλος

Αετός 1 – Α.Ε Σαντορίνης (70-62)

Αετός 1: Μουρατίδης (0 π.), Κουκουλάς (2 π.), Γεωργακούδης (10 π.), Λόντος (22 π.), Ρούσσος (13 π.), Ακριβός (0 π.), Φωτιάδης (2 π.), Δέτσης (0 π.), Κωνσταντάρας (0 π.), Ξαγοράρης (0 π.), Παπαβασιλείου (12 π.), Σολδάτος (9 π.).

Α.Ε Σαντορίνης: Βλαβιανός (12 π.), Ρουστέμι (0 π.), Φερατάι (18 π.), Μαργαρώνης (7 π.), Πελεκάνος Ιωα. (7 π.), Κοιλιακούδης (2 π.), Λάζρι (2 π.), Φέγγης (14 π.).

Διαιτητές: Κασάπη - Πεταλωτής

Ρεπό: Αετός 2

Πρώτοι Σκόρερ Πρωταθλήματος

1. Δεββές Γεώργιος - Λύκοι (71 π.)

2. Μητσέας Ιωάννης - Λύκοι (67 π.)

3. Παντζιαρίδης Στυλιανός - Ζευς (67 π.)

4. Κατηκαρίδης Δημήτριος – Πήγασος (53 π.)