Κυριακή, 02 Δεκεμβρίου 2018 23:40

Η άμυνα έδωσε την πρώτη νίκη στις κορασίδες του ΑΠΑΣ, 40-45 τον ΑΟ Πάρου

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων πανηγύρισαν το βράδυ της Κυριακής 2 Δεκεμβρίου οι κορασίδες του ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια”.

Οι νεαρές αθλήτριες της ομάδας της Νάξου σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, επικράτησαν με σκορ 40-45 στο κλειστό της Μάρπησσας του ΑΟ Πάρου υποχρεώνοντας τις αντίπαλές τους στην τέταρτη ήττα τους σε ισάριθμους αγώνες για τη φετινή σεζόν.

Πιο δυνατά μπήκαν στο ματς οι οικοδέσποινες του Σταύρου Βλάχου. Με …όπλο τα σουτ από την κεφαλή της ρακέτας, καθώς και τα τελειώματα από κάτω από το καλάθι συνέπειας των επιθετικών ριμπάουντ ήταν μπροστά στο ημίχρονο με +9 (25-16), ενώ στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με +14 (30-16).

Το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε. Η αναμενόμενη πίεση των αθλητριών του Θοδωρή Μάμμου έφερε αποτέλεσμα. Μια άμυνα ζώνης με προσαρμογές καθώς και έξυπνα plays στην επίθεση ισορρόπησαν το παιχνίδι για τον ΑΠΑΣ και χτυπώντας από την περιφέρεια κατάφερε να κλέψει το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά και να κατακτήσει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αγγ. Σαμοθράκης, Δ. Θεοδοσίου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-9, 25-16 (ημίχρονο), 34-26, 40-45.

ΑΟ ΠΑΡΟΥ (Στ. Βλάχος): Κοττίκα, Ακάλεστου, Ρούσσου, Τσίπη, Βιώνη 13, Περράκη, Βεντούρη 5, Σιφναίου Αρ., Σιφναίου Ευ., Ιωαννίδου 20 (1), Πετροπούλου 2.

ΑΠΑΣ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Θοδ. Μάμμος): Μιχελοπούλου 14, Γιαννακοπούλου, Μαθιάσου, Χουζούρη Καλ. 7 (1), Χουζούρη Σοφ. 15, Μαράκη 9, Μουστάκη, Κουφοπούλου, Βελιανίτη.