Πέμπτη, 20 Δεκεμβρίου 2018 11:20

Πρώτη νίκη για το εφηβικό του ΑΟ Ερμούπολης, 66-51 τον Άρη Σύρου στο “αντίο” του 2018!

Την πρώτη του νίκη στο εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων πέτυχε το βράδυ της Τετάρτης 19 Δεκεμβρίου ο ΑΟ Ερμούπολης. Η ομάδα του Ανδρέα Μαύρου επικράτησε στο κλειστό γυμναστήριο “Δημήτριος Βικέλας” του Άρη Σύρου με σκορ 66-51 στο τοπικό ντέρμπι του νησιού και τελευταίο ματς για το 2018 για όλες τις διοργανώσεις της Ένωσης.

Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και ύστερα από ένα νευρικό και για τις δύο ομάδες πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη κατάφεραν με πίεση και με εύκολα καλάθια να πάρουν μία διαφορά 10 με 12 πόντους.

Από την άλλη πλευρά, οι παίκτες του Αντώνη Βαρθαλίτη, ροκάνισαν τη διαφορά, μείωσαν στους -6 (43-37), αλλά παρότι προσπάθησαν δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή κι έτσι γνώρισαν την τέταρτη ήττα τους τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Στ. Ρούσσος, Αγγ. Σαμοθράκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-9, 27-19 (ημίχρονο), 45-39, 66-51.

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδρ. Μαύρος): Σιγάλας 13, Τάκος 13. Αραμπατζόγλου 2, Σαμψωνίδης 10, Γουσγουνέλης, Βελούδος, Μάνης 9 (1), Τομαής 9 (1), Λούβαρης 2, Ζούμπερης, Ρούσσος 8, Καλογρίδης.

ΑΡΗΣ ΣΥΡΟΥ (Αντ. Βαρθαλίτης): Χατζαντώνης 19, Δάσκος 9, Κάπελλας, Μόρκος 4, Λημναίος 9 (2), Δρόσος, Βαμβακούσης 1, Κολσούζογλου Κ. 9.