Κυριακή, 13 Ιανουαρίου 2019 20:17

Φοβερή ανατροπή ο Πανναξιακός στο εφηβικό, “φωνάζει” για τη διαιτησία ο ΑΠΑΣ!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι ανάλογο των ανδρικών τμημάτων των δύο συλλόγων του παρελθόντος, ο Πανναξιακός επικράτησε με σκορ 70-68 στην παράταση (63-63 κ.αγ.) του ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” για το εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων και ζευγάρωσε τις νίκες του τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Κορυφαίοι για τους νικητές, οι Κρητικός και Αρτσάνος με τον δεύτερο να είναι αυτός που με συνεχόμενους πόντους στην τελευταία περίοδο (σ.σ. πέτυχε 14 από τους 20 της ομάδας του) να οδηγεί το ματς στην παράταση. Εκεί, παρά το γεγονός πως οι δύο προαναφερόμενοι είχαν βγει με πέντε φάουλ, ο Πανναξιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη και στο τέλος οι παίκτες του Κωνσταντίνου Παπαβασιλείου (σ.σ. επέστρεψε στον πάγκο του Πανναξιακού μετά την πρόσφατη τιμωρία του από το πειθαρχικό όργανο του διοικητικού συμβουλίου της ΕΣΚΚ ) να την πανηγυρίσουν έξαλα με τον κόσμο τους που βρέθηκε στο κλειστό του ΔΑΚ Νάξου.

Από την άλλη πλευρά, πολλά παράπονα για τη διαιτησία του Θεοδοσίου έχουν στον ΑΠΑΣ. Οι άνθρωποι του συλλόγου της ορεινής Νάξου θεωρούν καθοριστική την απόφαση του πρώτου διαιτητή να σφυρίξει βήματα ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης του Μαργαρίτη που πέτυχε δύο πόντους κι έτσι θα έδινε στην ομάδα του τη νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Θεοδοσίου, Σαμοθράκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-22, 22-36 (ημίχρονο), 43-50, 63-63 (κ.αγ.), 70-68.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Κων. Παπαβασιλείου): Λιανόπουλος, Κρητικός 20 (1), Κορακίτης 1, Αρτσάνος 27 (4), Μαυρομμάτης 7 (1), Απειρανθίτης, Σαράντος 2, Φλεριανός 2, Μανδηλαράς 7, Τόμπας, Βόμβας 4.

ΑΠΑΣ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Θοδ. Μάμμος): Σοφοκίτης, Κωστούλας 2, Τσακωνιάτης, Τριαντάφυλλος 5, Βασιλάκης, Σεϊντίνι 10, Ναυπλιώτης 8, Σιδερής 5 (1), Μαργαρίτης 14, Μαθιάσος 24 (4), Χίλα.