Σάββατο, 26 Ιανουαρίου 2019 22:14

“Σεφτές” για το εφηβικό του Άρη Σύρου, διπλή ήττα για τον ΑΟ Άνδρου

Την πρώτη του νίκη στο εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου 26 Ιανουαρίου ο Άρης Σύρου.

Οι παίκτες του Αντώνη Βαρθαλίτη επικράτησαν με σκορ 57-41 του ΑΟ Άνδρου στο κλειστό γυμναστήριο “Δημήτριος Βικέλας” κάνοντας παράλληλα, το ιδανικότερο ξεκίνημα στο 2019.

Από την άλλη πλευρά, η ήττα αυτή περιόρισε στο ελάχιστο τις ελπίδες των νεαρών αθλητών του Κυριάκου Μουστάκα για την πρόκριση στο φάιναλ φορ του πρωταθλήματος, ενώ καλούνται σε λιγότερο από 24 ώρες να παίξουν ξανά, στο ίδιο γήπεδο, αλλά με αντίπαλο αυτή τη φορά τον ΑΟ Ερμούπολης, την Κυριακή 27 Ιανουαρίου το πρωί (9π.μ.).

Οι Συριανοί ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και με …όπλο τους την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τις σωστές επιλογές που έκαναν σε κρίσιμες επιθέσεις έφτασαν σχετικά εύκολα στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα. Πήραν το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο και ουσιαστικά “κλείδωσαν” τη νίκη στην τρίτη περίοδο όταν ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Μανώλης Δάσκος με 28 πόντους, ωστόσο όλοι οι παίκτες του Αντώνη Βαρθαλίτη που έπαιξαν έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και δεν υστέρησε κανένας. Από την φιλοξενούμενη ομάδα ξεχώρισε ο Άλντον Μπέλλο με 20 πόντους.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπιστιτζάνος, Ξευγένη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-12, 28-23 (ημίχρονο), 43-31, 57-41

ΑΡΗΣ ΣΥΡΟΥ (Αντ. Βαρθαλίτης): Χατζαντώνης 8, Δάσκος 28, Μόρκος 2, Λημναίος 8, Βαμβακούσης 2, Κολσούζογλου 9, Δρόσος, Νταβελάκης, Καπέλλας

ΑΟ ΑΝΔΡΟΥ (Κυρ. Μουστάκας): Ζόνγκα 2, Μπέλλο Α. 20 (1), Γκανάς 9 (1), Μπέλλο Ε. 2, Κωνσταντής 2, Μενδρινός 2, Σουσούδης 4, Βρεττός, Μανδράκας, Ντόστι, Καλογέρι.