Κυριακή, 27 Ιανουαρίου 2019 23:10

Πέμπτη σερί νίκη για τον Πλοηγό, πέρασε δεύτερος στο παιδικό [pics]

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του στο παιδικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων πέτυχε ο Πλοηγός. Η ομάδα της Αντιπάρου κέρδισε με σκορ 60-50 τον Πανναξιακό το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό την Μάρπησσας κάνοντας ιδανικό ξεκίνημα στο 2019, αφού έχει να αγωνιστεί από τις 8 Δεκεμβρίου στη νίκη (65-43) επί του Μαρπησσαϊκού.

Με τη νίκη αυτή, οι Αντιπαριώτες βρέθηκαν στην δεύτερη –προνομιούχο - θέση της βαθμολογίας του Β’ ομίλου με 11 πόντους έναν περισσότερο από τον τρίτο ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια”, τη μοναδική ομάδα που έχουν ηττηθεί (56-42) μέχρι τώρα κι αυτό έγινε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Σε ένα παιχνίδι με κύριο χαρακτηριστικό η άμυνα ζώνης που εφάρμοσαν οι προπονητές και των δύο ομάδων για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, ο Πανναξιακός ξεκίνησε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη περίοδο με +9 (11-20) και στο ημίχρονο με +3 (25-28). Στην επανάληψη, οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγελάκου “έπνιξαν” τους αντιπάλους με την άμυνά τους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ με πρωταγωνιστή τον αρχηγό τους, τον Ηλία Τριαντάφυλλο που μάζεψε αρκετά επιθετικά, γύρισαν το ματς και έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σαμοθράκης, Θεοδοσίου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-20, 25-28 (ημίχρονο), 39-36, 60-50

ΠΛΟΗΓΟΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΥ (Βαγ. Αγγελάκος): Φαρούπος Α. 7, Μαρινάτος Δ. 6, Φαρούπος Χ. 5, Αθανασίου Χ., Χιούσα 10, Καλάργυρος 12, Σκιαδάς, Τριαντάφυλλος 20 (1), Αθανασίου Φ.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Κων. Παπαβασιλείου): Δετσης 1, Λιανόπουλος, Μαυρομμάτης 12 (1), Τόμπας 3 (1), Βερυκόκκος, Μανδηλαράς 11, Βόμβας 21 (1), Φλεριανός 2.