Κυριακή, 03 Φεβρουαρίου 2019 21:34

Ξεπέρασε το εμπόδιο του Μαρπησσαϊκού ο Πλοηγός και έπιασε κορυφή

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πλοηγός Αντιπάρου ξεπέρασε το εμπόδιο του Μαρπησσαϊκού με σκορ 28-48 το πρωί της Κυριακής 3 Φεβρουαρίου και βρέθηκε στην κορυφή το Β’ ομίλου του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων συγκάτοικος με την ΑΕ Σαντορίνης με 13 βαθμούς (σ.σ. υπερτερεί ο Πλοηγός λόγω της νίκης (71-51) στο μέχρι τώρα μεταξύ τους παιχνίδι).

Τώρα πλέον αρχίζουν τα δύσκολα για τους παίκτες του Βαγγέλη Αγγελάκου, αφού το να βρεθείς στο ρετιρέ είναι δύσκολο, αλλά να παραμείνεις εκεί είναι ακόμη πιο δύσκολο, μιας και όλοι θέλουν να κερδίσουν τον πρώτο. Οι Αντιπαριώτες στις εναπομείναντες τρεις αγωνιστικές δίνουν τρία ντέρμπι με τους συνδιοικητές τους για την πρόκριση στο φάιναλ φορ.

Αρχής γενομένης  από το ματς της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στην ΑΕ Σαντορίνης εκτός έδρας. Στη συνέχεια υποδέχονται στο κλειστό της Μάρπησσας τον ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια”, που αυτή τη στιγμή είναι στην τρίτη θέση, ενώ τελευταία αγωνιστική φιλοξενούν στο ίδιο γήπεδο τον ΑΟ Πάρου που είναι τέταρτος την παρούσα φάση.

Στον καθαρά αγωνιστικό τομέα, αμφίρροπο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι του Βαγγέλη Μουρογιάννη εμφανίστηκαν πολύ δυνατοί με αποτέλεσμα να μην αφήσουν τους παίκτες του Πλοηγού να ξεφύγουν στο σκορ. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι χάρη στην πολύ καλή τους αμυντική λειτουργία και με πιεστική άμυνα man to man πήραν μια διαφορά ασφαλείας που την κράτησαν μέχρι το τέλος κι έτσι έφτασαν στην κατάκτηση του έκτου ροζ φύλλου αγώνα για τη φετινή σεζόν.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Θεοδοσίου, Κασάπη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-12, 16-22 (ημίχρονο), 21-36, 28-48.

ΑΜΕΣ ΜΑΡΠΗΣΣΑΪΚΟΣ (Βαγ. Μουρογιάννης): Ρίνι , Μηναδάκης 2, Δαγδελένης, Τριβυζάς 3 (1), Ρηγόπουλος, Χαλιάς 4, Μελανίτης 1, Ζουμης 3, Ανουσάκης 7, Πετρόπουλος 8.

ΠΛΟΗΓΟΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΥ (Βαγ. Αγγελάκος): Φαρούπος Α. 9, Μαρινάτος Παν. 4, Μαρινάτος Δαμ. 2, Φαρούπος Χ. 8, Αθανασίου Χ., Χιούσα 2, Καλάργυρος 12, Σκιαδάς, Τριαντάφυλλος 11, Αθανασίου Φ.