Κυριακή, 10 Φεβρουαρίου 2019 22:28

Με το …ένα πόδι στο φάιναλ φορ οι έφηβοι του Περιστεριώνα Τήνου

Την αήττητη πορεία του στο εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων συνέχισε ο Περιστεριώνας.

Η ομάδα της Τήνου επικράτησε με σκορ 68-41 του Άρη Σύρου το μεσημέρι της Κυριακής 10 Φεβρουαρίου στο κλειστό γυμναστήριο “Τήνια 1895”, πέτυχε την πέμπτη του νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις και πλέον βρίσκεται με το ...ένα πόδι στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Οι περυσινοί πρωταθλητές στην κατηγορία ήταν ανώτεροι σε όλη την αναμέτρηση κόντρα στο αξιόμαχο σύνολο του Αντώνη Βαρθαλίτη. Είχαν το προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης και στο μοναδικό σημείο που απειλήθηκαν από την ομάδα της Σύρου, ήταν στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν με ένα επιμέρους σκορ 13-19 η διαφορά μειώθηκε στους εννέα πόντους.

Έκτοτε οι γηπεδούχοι του Αντώνη Βιδάλη, πάτησαν γκάζι και με όμορφο μπάσκετ ξέφυγαν στο σκορ και έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλου αγώνα. Στα αξιοσημείωτα, η επιστροφή του Νίκου Μαρκουΐζου στα γήπεδα. Ο νεαρός γκαρντ του Περιστεριώνα είχε τραυματιστεί στον ώμο στο περυσινό φάιναλ φορ κι από τότε δεν είχε πατήσει ξανά στο παρκέ. Στο ματς με τον Άρη, έπαιξε 15 λεπτά δίνοντας αρκετές λύσεις στον προπονητή του.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπιστιτζάνος, Οικονόμου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-2, 29-21 (ημίχρονο), 51-31, 68-41.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Αντ. Βιδάλης): Ανταλής 8, Μπινιάκου 8, Παγανέλης 12 (2), Καμπέρι 9 (1), Σπεντζάρης 3, Χατζίρης 1, Τριανταφύλλος 11 (2), Μπον, Μαρκουΐζος, Πετρόπουλος 12, Τζες 4, Πόντης.

ΕΑΟ ΑΡΗΣ ΣΥΡΟΥ (Αντ. Βαρθαλίτης): Χατζαντώνης 10, Δάσκος 3, Κάπελας, Μόρκος, Λημναίος 6 (2), Νταβελάκης, Βαμβακούσης 6, Κολσούζογλου Κυρ. 16.