Κυριακή, 17 Φεβρουαρίου 2019 16:10

Ακόμη πιο κοντά στην πρόκριση οι κορασίδες της ΑΕ Σαντορίνης

Όλο και πιο κοντά στην πρόκρισή τους στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης βρίσκονται οι κορασίδες της ΑΕ Σαντορίνης.

Οι νεαρές αθλήτριες της θηραϊκής ομάδας επικράτησαν του Πανναξιακού με σκορ 40-14 στο κλειστό γυμναστήριο του “ΔΑΠΠΟΣ” το μεσημέρι της Κυριακής 17 Φεβρουαρίου και πέτυχαν την πέμπτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, η οποία είναι και η συνεχόμενη μετά την ήττα της πρεμιέρας από τον Μαρπησσαϊκό στις 6 Οκτωβρίου με σκορ 56-51.

Η ομάδα του Παναγιώτη Χατζηαυγουστίδη με τη νίκη αυτή πέρασε στην πρώτη θέση (11β.) του Β’ ομίλου αφήνοντας πίσω της για έναν βαθμό τον Μαρπησσαϊκό (10β.), τον οποίο υποδέχεται στο γήπεδό της στο ένα εκ των δύο εναπομεινάντων παιχνιδιών  μέχρι να πέσει η καρό σημαία του πρωταθλήματος. Από την άλλη πλευρά, το συγκρότημα της Νάξου γνώρισε την δεύτερή του ήττα στο πρωτάθλημα και παραμένει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας πλέον 8 βαθμούς.

Το τελικό αποτέλεσμα αντικατοπτρίζει πλήρως την πραγματική εικόνα του παιχνιδιού, στο οποίο οι οικοδέσποινες ήταν ανώτερες σε όλους τους τομείς, από το πρώτο έως το τελευταίο δευτερόλεπτο της κυριακάτικης αναμέτρησης μη αφήνοντας κανένα περιθώριο στις αντίπαλες τους να διεκδικήσουν το παραμικρό.

Το 14-9 υπέρ των γηπεδούχων στο 5:58 της δεύτερης περιόδου μετατράπηκε με ένα σερί 10-0 σε 24-9 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη με την ΑΕΣ να μην αφήνει το πόδι της από το γκάζι, ο Πανναξιακός να μην πετυχαίνει ούτε καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 6-0) και έτσι η διαφορά να φτάνει στους +25 (38-13) 2:05 πριν το φινάλε.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σαμοθράκης, Κασάπη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-4, 24-9 (ημίχρονο), 30-0, 40-14.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Παν. Χατζηαυγουστίδης): Βαρβαρήγου 2, Τσολακίδου 2, Σελάμι 4, Παντζιαρίδη, Φουστέρη 10, Παπαϊωάννου 10 (1), Τρούνι 3, Γούσια 7 (1), Κεβάνη, Ξαγοράρη, Τσαβδαρίδη 2.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Τ. Βάβουλας): Βερυκόκκου Ι., Κρητικού, Βερυκόκκου Δ., Βάβουλα Αικ. 2, Βερυκόκκου Αν., Βάβουλα Καλ., Δέτση 10 (1), Ανεβλαβή 2.