Δευτέρα, 25 Φεβρουαρίου 2019 10:52

Στους ''8'' ο Αετός 2 που πήρε τον αγώνα μπαράζ απέναντι στην Πυροσβεστική

Ο Αετός 2 ήταν τελικά ο νικητής του αγώνα μπαράζ απέναντι στην Πυροσβεστική για το τοπικό πρωτάθλημα καλαθοσφαίρισης «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2018 – 2019», συμπληρώνοντας έτσι το παζλ της «οκτάδας».

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Αετό 2, ο οποίος πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ, ακολουθώντας την τακτική των γρήγορων επιθέσεων με αποδέκτη τον Ζουμπουλάκη. Βέβαια, προς το τέλος τη πρώτης περιόδου η Πυροσβεστική που εκτός των άλλων έπρεπε να αντιμετωπίσει και το πρόβλημα των αρκετών απουσιών της, κατάφερε επιτέλους να ανακόψει τους αιφνιδιασμούς των αντιπάλων της, ανασυντάχθηκε και πλησίασε έτσι στο πόντο. Η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια μέχρι το ημίχρονο, ώσπου στην εκπνοή του ο Ζουμπουλάκης μ’ ένα σουτ απ’ το κέντρο του γηπέδου έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια προηγούμενη για πρώτη φορά με επτά πόντους (30-23).

Στην επανάληψη, Χατζηαυγουστίδης και Τοπουζίδης έβαλαν… φωτιά στο ματς, καταφέρνοντας να εκμεταλλευτούν τις «άνοστες» επιθέσεις του Αετού, δίνοντας παράλληλα το προβάδισμα στην ομάδα τους (34-35) ενάμισι λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Τα πράγματα έμοιαζαν να «σκουραίνουν» ακόμα περισσότερο για τον Αετό, που είδε τον Μερκούρη με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου να «φορτώνεται» με τέταρτο φάουλ, αλλά σε αυτό το σημείο Τσικλιτάς, Τηλκερίδης και Αλεξάκης… ξύπνησαν απ’ το λήθαργο και μέσα σε τέσσερα λεπτά μετέτρεψαν το 39-39 σε 49-40 (37΄), χαρίζοντας έτσι μία σπουδαία πρόκριση στην ομάδα τους που θα κληθεί τώρα ν’ αντιμετωπίσει τον Αετό 1 στη φάση των «οκτώ». Όσον αφορά στην Πυροσβεστική, η οποία αποχαιρέτησε τη διοργάνωση χωρίς δυστυχώς να «γευτεί» τη χαρά της νίκης, το «ραντεβού» μας ανανεώνεται για την επόμενη αγωνιστική σεζόν.

Αναλυτικά τ’ αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Αγώνας Μπαράζ

ΚΥΡΙΑΚΗ 24/2/2019

Αετός 2 - Πυροσβεστική (56-43)

Αετός 2: Βάλβης Μ. (6 π.), Ποιμενίδης (3 π.), Αλεξάκης (6 π.), Ρούσσος Φ. (0 π.), Ζουμπουλάκης (16 π.), Λυγνός Λ. (2 π.), Σοφιανός (2 π.), Τσικλιτάς (9 π.), Τηλκερίδης (8 π.), Καββαδίας (2 π.), Ζώρζος Μ. (0 π.), Παρασχόπουλος (2 π.).

Πυροσβεστική: Χατζηαυγουστίδης (14 π.), Τοπουζίδης (13 π.), Σακελλαρίου (6 π.), Τσιφτές (4 π.), Αναστασιάδης (6 π.), Λιάκος (0 π.).

Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος - Πεταλωτής

Κριτές: Χαιρέτη - Χρυσάκης

Πρώτοι Σκόρερ Πρωταθλήματος

1. Δεββές Γεώργιος - Λύκοι (148 π.)

2. Κατηκαρίδης Δημήτριος – Πήγασος (122 π.)

3. Παντζιαρίδης Στυλιανός - Ζευς (117 π.)

4. Μητσέας Ιωάννης - Λύκοι (104 π.)

5. Τσακριός Χρήστος – Two Brothers (97 π.)

9. Πυροσβεστική         8/ 0-8/ 315-421/ -106

*Οι ομάδες προκρίνονται απευθείας στην φάση των οκτώ (8)

*Οι ομάδες θ’ αγωνιστούν σε νοκ-άουτ αγώνα για τη συμμετοχή στους στη φάση των οκτώ (8)

*Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων μετράει το μεταξύ τους αποτέλεσμα.

*Περισσότερες φωτογραφίες από τη δράση του «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2018 – 19» μπορείτε να βρείτε στη σελίδα μας στο Facebook @dappos.gr