Τετάρτη, 06 Μαρτίου 2019 22:52

Συνεχίζονται οι επιτυχίες στον Περιστεριώνα, στο Final Four και οι κορασίδες!

Άλλη μία σημαντική επιτυχία για τα αγωνιστικά τμήματα υποδομής του Περιστεριώνα. Μετά τους έφηβους του Αντώνη Βιδάλη, ήρθαν οι κορασίδες του Παναγιώτη Σιώτη να πάρουν την πρόκριση στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης και να υπερασπίσουν τον τίτλο τους που είχαν κατακτήσει πέρυσι στην Πάρο.

Οι νεαρές αθλήτριες του συλλόγου της Τήνου νίκησαν το απόγευμα της Τετάρτης 6 Μαρτίου στο κλειστό γυμναστήριο “Δημήτριος Βικέλας” τον ΑΟ Ερμούπολης με σκορ 37-46 …τσεκάροντας το εισιτήριο της πρόκρισης. Έτσι, οι “κυανέρυθρες” έγιναν η πρώτη ομάδα που θα δώσουν ραντεβού στους αγώνες (Final4 Κορασίδων 6-7/4/2019) για την ανάδειξη του φετινού πρωταθλητή Κυκλάδων.

Από την άλλη πλευρά, οι Συριανές του Ανδρέα Μαύρου παρά την ήττα τους έχουν κάθε δικαίωμα να ελπίζουν κι αυτές στην πρόκριση, ως δεύτερες, αφού μετά το αποτέλεσμα της Τετάρτης πέρασαν έναν βαθμό (9β.) πάνω από τον ΑΟ Άνδρου (8β.) κι ελπίζουν σε ήττα του την τελευταία αγωνιστική (17/3) από τον Περιστεριώνα στην Τήνο, αφού στα μεταξύ τους παιχνίδια έχουν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Στον καθαρά αγωνιστικό τομέα της αναμέτρησης, δυνατά ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενες και με αμυντική πίεση κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 15 πόντων (1-16) 2:17 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να λήγει με σκορ 10-29.

Στην επανάληψη, οι οικοδέσποινες ισορρόπησαν το ματς και εκμεταλλευόμενες την όχι καλή αμυντική λειτουργία των αντιπάλων προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά, αλλά το +16 (23-39) του τρίτου δεκαλέπτου δεν μπορούσε να καλυφθεί στην τελευταία περίοδο. Έτσι, το τελικό 37-46 ήρθε μέσα σε αποθέωση για τα κορίτσια του Περιστεριώνα, οι οποίες σημείωσαν την πέμπτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα διατηρώντας παράλληλα το αήττητο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σαμοθράκης, Μαρουδιάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-18, 10-29 (ημίχρονο), 23-39, 37-46.

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδ. Μαύρος): Βρούτση 16 (1), Διακούλη 4, Φουάση 3, Ρούσσου Φ. 9, Βενέτη, Τζαβάρα 2, Μαριάννου 3, Ρούσσου Χρ.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Παν. Σιώτης): Καλογεράκη, Μπρουντζάκη 2, Μπινιάκου, Καμπέρι 2, Μαραγκού, Λούβαρη Μαρ. 2, Φωσκόλου 4, Πετροπούλου, Τριανταφύλλου 13 (2), Λούβαρη Αν. 4, Κλαυδιανού, Πλυτά 19 (2).