Τετάρτη, 06 Μαρτίου 2019 23:06

Γλυκό φινάλε για το εφηβικό του Άρη Σύρου, πήρε το τοπικό ντέρμπι κόντρα στον ΑΟ Ερμούπολης

Με νίκη αποχαιρέτισε το φετινό εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων ο Άρης Σύρου, ο οποίος την Τετάρτη 6 Μαρτίου το βράδυ κέρδισε στο κλειστό γυμναστήριο “Δημήτριος Βικέλας” στο τοπικό ντέρμπι με σκορ 62-54 τον ΑΟ Ερμούπολης, στο παιχνίδι με το οποίο …έπεσε η αυλαία για τον Α’ όμιλο.

Οι “κιτρινόμαυροι” του Αντώνη Βαρθαλίτη με τη νίκη αυτή τερμάτισαν στην τρίτη θέση, έχοντας 11 βαθμούς και ισοβαθμώντας με τον δεύτερο ΑΟ Άνδρου που έχει ήδη προκριθεί στο φάιναλ φορ μαζί με τον Περιστεριώνα Τήνου. Από την άλλη, η ομάδα του Ανδρέα Μαύρου γνώρισε την έκτη της ήττα για φέτος τελειώνοντας το πρωτάθλημα με 10 βαθμούς, όσους και ο ΑΟ Μυκόνου που έχει αποχωρήσει.

Το νωθρό ξεκίνημα των τυπικά γηπεδούχων εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του ΑΟ Ερμούπολης που προηγήθηκαν στην αρχή με σκορ 4-11. Παρόλα αυτά, οι νεαροί αθλητές του Άρη ισορρόπησαν το ματς (13-13) και με πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας, αφού δεν επέτρεπαν στους αντιπάλους τους να επιχειρούν ούτε ελεύθερα σουτ που είναι και το …όπλο τους.

Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο και παρότι οι τυπικά φιλοξενούμενοι μείωσαν δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση κι έτσι το τελικό 62-54 ήρθε απολύτως φυσιολογικά!

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρουδιάς, Σαμοθράκης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: 13-13, 34-23 (ημίχρονο), 44-37, 62-54.

ΕΑΟ ΑΡΗΣ ΣΥΡΟΥ (Αντ. Βαρθαλίτης): Μόρκος 6, Χατζαντώνης 13, Τομαής, Κάπελλας, Δάσκος 11, Λημναίος 22 (3), Νταβελάκης, Κολσούζογλου Κυρ. 10.

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδ. Μαύρος): Σιγάλας 14 (2), Τάκος 4, Μανάνας, Σαμψωνίδης 9 (1), Γουσγουνέλης, Μάνης 8, Τομαής 9 (1), Καλογρίδης, Ζούμπερης 2, Ρούσσος 8, Λούβαρης.