Κυριακή, 10 Μαρτίου 2019 23:29

Ματσάρα, “γκραν γκινιόλ” και στο τέλος… Πλοηγός Αντιπάρου!!! [pics&vid]

Παιχνίδι θρίλερ διεξήχθη για το παιδικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων το βράδυ της Κυριακής 10 Μαρτίου στο κλειστό γυμναστήριο της Μάρπησσας.

Σε ένα παιχνίδι που έσπασαν καρδιές σε όσους το παρακολούθησαν είτε από το γήπεδο, είτε μέσω του Live Streaming από το “SportCyclades” σε περιγραφή του Χρήστου Σαρρή, ο Πλοηγός Αντιπάρου πήρε μεγάλη νίκη επί του ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” με σκορ 55-53, που τον κρατάει ζωντανό στο όνειρο της διεκδίκησης της μίας εκ των δύο θέσεων, που υπό προϋποθέσεις οδηγεί στο φάιναλ φορ για πρώτη φορά στην ιστορία του!

Έγινε μια αναμέτρηση με ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα. Μεγάλο πάθος, δυνατές μονομαχίες και πολύ καλά διαβασμένες από τους Βασίλη Φαρούπο και Θοδωρή Μάμμο που αξίζουν συγχαρητήρια και στους δύο για το έργο τους. Φυσικά και στον προπονητή του Πλοηγού, τον Βαγγέλη Αγγελάκο, ο οποίος απουσίαζε από το ματς, αφού το πρωί της Κυριακής παντρεύτηκε την εκλεκτή της καρδιάς του, την Ολυμπία στον γάμο που τελέστηκε στην εκκλησία του Αγίου Νικολάου στην κεντρική πλατεία της Αντιπάρου.

Ο ΑΠΑΣ αν και είχε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και κρατούσε με το ένα χέρι το ροζ φύλλο αγώνα 2:20 πριν το φινάλε (43-51), εν τέλει οι Αντιπαριώτες δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς και να πανηγυρίσουν την έβδομη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα που τους φέρνει προσωρινά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Β’ ομίλου με 17 βαθμούς, στην τελευταία αγωνιστική για εκείνους. Από την άλλη, οι Απεραθείτες με την ήττα αυτή, ισοβαθμούν στην τρίτη θέση με τον ΑΟ Πάρου έχοντας από 15 βαθμούς.

Όλα πλέον θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική, πιθανών το επόμενο σαββατοκύριακο, όπου ο ΑΠΑΣ φιλοξενεί την ΑΕ Σαντορίνης και ο Πανναξιακός υποδέχεται τον ΑΟ Πάρου. Με νίκη του ΑΠΑΣ και με την προϋπόθεση νίκης του ΑΟΠ, τότε γίνεται τετραπλή ισοβαθμία και βγαίνουν …κομπιουτεράκια. Αν όμως η ΑΕΣ πάρει τους δύο βαθμούς της νίκης τότε η θηραϊκή ομάδα και ο Πλοηγός θα είναι τα δύο σωματεία του Β’ ομίλου που θα πάρουν το εισιτήριο για τις “4” καλύτερες ομάδες!

Μετά το δυνατό ξεκίνημα των παικτών του ΑΠΑΣ (0-6), ήρθε η …αγαπημένη άμυνα ζώνης του Πλοηγού που έφερε την δυστοκία των φιλοξενούμενων και παράλληλα την ευκαιρία στους Αντιπαριώτες όχι μόνο να μειώσουν την διαφορά (10-11), αλλά και να πάρουν το προβάδισμα με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (14-13) χάρη σε καλάθι του Ανδρέα Φαρούπου στην εκπνοή!

Με το άγχος και τη νευρικότητα να διακρίνεται στις κινήσεις των παικτών και των δύο ομάδων, καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο ΑΠΑΣ προηγήθηκε τρεις φορές με +4 (14-18, 16-20, 21-25), ο Πλοηγός ακολουθούσε κατά πόδας κι αν ο Ηλίας Τριαντάφυλλος δεν έβρισκε σίδερο από την γραμμή των ελευθέρων βολών (0/4) ίσως οι φιλοξενούμενοι να είχαν το προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (21-25).

Το “μουδιασμένο” ξεκίνημα του Πλοηγού στην επανάληψη, όπως στις αρχές του αγώνα, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον οι Ναξιώτες που με ένα σερί 0-4 πήραν το προβάδισμα με +8 (21-29), για να έρθει ο Χίλα με τρίποντο 7:28 πριν το τέλος να φτάσει την διαφορά στην μέγιστη τιμή της, στους +9 (23-32). Χάρη στις προσωπικές άμυνες που επέλεξε ο Βασίλης Φαρούπος να συνεχίσει η ομάδα του το παιχνίδι, βρήκε τρόπο να αντιδράσει και να μειώσει (30-34) για να τελειώσει το δεκάλεπτο με σκορ 32-38 υπέρ των Ναξιωτών.

Όλα τα λεφτά ήταν η τελευταία περίοδος στο κλειστό γυμναστήριο της Μάρπησσας. Οι Αντιπαριώτες επανέφεραν την άμυνα ζώνης και με ένα σερί 6-0 έφεραν το ματς στα ίσια (42-42) 4:30 πριν το τέλος με δύο εύστοχες βολές του Ανδρέα Φαρούπου. Κι εκεί που οι “πορτοκαλί” είχαν αναθαρρήσει ήρθε το ξέσπασμα των παικτών του Θοδωρή Μάμμου. Δύο συνεχόμενα τρίποντα, των Παπανικολάου, Χίλα κι ένα καλάθι και φάουλ του Δόκλη 2:20 έδωσαν το προβάδισμα στους Απεραθείτες με +8 (43-51).

Το ματς, όμως, δεν είχε τελειώσει… Οι Αντιπαριώτες έκαναν την ολική επαναφορά!!! Με ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 όχι μόνο ισοφάρισαν (52-52) με τρίποντο του Τριαντάφυλλου 1:14 πριν το τέλος, αλλά χάρη στις εύστοχες βολές του Ανδρέα Φαρούπου στα 16 δευτερόλεπτα πήραν και το προβάδισμα με τρεις πόντους (55-52). Το τελικό 55-53 διαμόρφωσε με μία εύστοχη βολή ο Σεϊντίνι για την τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Βασίλης Φαρούπος, επειδή βιάστηκε να πανηγυρίσει τη μεγάλη νίκη της ομάδας του.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αγγ. Σαμοθράκης, Βασ. Κασάπη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-13, 21-25 (ημίχρονο), 32-38, 55-53.

ΠΛΟΗΓΟΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΥ (Βασ. Φαρούπος): Βισκούλλι, Φαρούπος Ανδ. 14, Μαρινάτος 6, Φαρούπος Χρυσ. 8, Αθανασίου, Τριαντάφυλλος 15 (1), Καλάργυρος 9, Χιούσα 3.

ΑΠΑΣ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Θοδ. Μάμμος): Τσελέντης, Παπανικολάου 11 (1), Βερνίκος, Βασιλάκης 5 (1), Σεϊντίνι 15, Δόκλης 3, Τσακωνιάτης, Βερνίκος, Τελόπουλος, Χιλάι 8 (2), Χίλα 11 (3).