Παρασκευή, 15 Μαρτίου 2019 21:10

Πήρε την πρωτιά του ομίλου ο ΑΟ Ερμούπολης

Συνεπής για ακόμη μία χρονιά με το ραντεβού του στα ημιτελικά του ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων ο ΑΟ Ερμούπολης.

Η ομάδα της Σύρου νίκησε το απόγευμα της Παρασκευής 15 Μαρτίου τον ΑΟ Μυκόνου με σκορ 73-54 στο κλειστό γυμναστήριο “Δημήτριος Βικέλας” και σφράγισε το εισιτήριο για τους “4”, μία αγωνιστική πριν πέσει η καρό σημαία στο πρωτάθλημα του Α’ ομίλου.

Με τη νίκη αυτή το συγκρότημα του Ανδρέα Μαύρου, φτάνοντας τους εννέα βαθμούς, κατέκτησε και μαθηματικά την πρώτη θέση της βαθμολογίας και πλέον απομένει να μάθουμε ποιοι εκ των Περιστεριώνα Τήνου, Άρη Σύρου και ΑΟ Μυκόνου θα τον ακολουθήσουν.

Όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική, όπου ο ΑΟ Ερμούπολης υποδέχεται τον Άρη και σε περίπτωση νίκης των “κιτρινόμαυρων” του Αντώνη Βαρθαλίτη, τότε παίρνουν αυτοί το εισιτήριο της πρόκρισης, ενώ σε αντίθετη περίπτωση, δηλαδή νίκης της Ερμούπολης, ο νικητής της αναμέτρησης ΑΟ Μυκόνου – Περιστεριώνας Τήνου θα είναι αυτός που θα ακολουθήσει τους Συριανούς.

Στα του ματς, υπό τη σκιά της είδησης του θανάτου του πατέρα του προπονητή του ΑΟ Μυκόνου, του Γιώργου Σκόρδου, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι το νωθρό ξεκίνημα των γηπεδούχων και παρά το γεγονός πως είναι απροπόνητοι το τελευταίο διάστημα λόγω των άσχημων καιρικών συνθηκών που δεν τους επιτρέπουν να γυμναστούν στο ανοιχτό γήπεδο, κατάφεραν με πίεση σε όλο το γήπεδο να προηγηθούν με σκορ 15-16, για να έρθει όμως ένα σερί 6-0 των Συριανών που τους έδωσε το προβάδισμα με +5 (21-16) με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, σαφώς πιο βελτιωμένοι και πιο εύστοχοι οι παίκτες του Ανδρέα Μαύρου κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά και με επιμέρους σκορ 23-8 να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι με +20 (44-24). Παρά το γεγονός πως στην επανάληψη, οι Μυκονιάτες χρησιμοποίησαν άμυνα ζώνης, οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις από την περιφέρεια και διατηρούσαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων κι έτσι φτάσαμε στο τελικό 73-54 και τη νίκη-πρόκριση για τον ΑΟ Ερμούπολης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρουδιάς, Ρούσσος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 44-24 (ημίχρονο), 56-38, 73-54.

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδ. Μαύρος): Θεοδωράκης 8, Δίπλαρος 5 (1), Τζώρτζης 2, Γαβιώτης 2, Σιγάλας, Καραμολέγκος 16 (4), Μάνης, Τομαής 5 (1), Βελούδος, Ρούσσος 26, Αληφραγκής Δ. 6, Αληφραγκής Θ. 3.

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Π. Βασίλιεφ): Γκιόκας 2, Πατσίλης, Κωτσής Ηλ., Σαχάς Ι. 17, Κουτσούκος 3 (1), Σαχάς Γ., Σαμάνογλου 2, Βασίλιεβ 12 (1), Κέφης 13 (1), Μπέλλης 5.