Κυριακή, 17 Μαρτίου 2019 01:19

Παλικαρίσια πρόκριση στο F4 για το παιδικό του ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια”!!!

Πανηγυρική πρόκριση πήρε ο ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” στο φάιναλ φορ του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Η ομάδα της ορεινής Νάξου επικράτησε με σκορ 57-51 επί της ΑΕ Σαντορίνης στο “Δημήτριος Περιστεράκης” το βράδυ του Σαββάτου 16 Μαρτίου και σφράγισε το εισιτήριό της για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Παρά το γεγονός πως ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και παρά τον τραυματισμό του αρχηγού τους, του Γιούερς Σεϊντίνι (σ.σ. υπέστη τράβηγμα στο δεξί του πόδι) προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, οι Απεραθείτες με ψυχή χιλίων λεόντων πήραν παλικαρίσια πρόκριση κάνοντας παράλληλα το καλύτερο δώρο στον προπονητή τους, τον Θοδωρή Μάμμο, ανήμερα της ονομαστικής του εορτής.

Με τη νίκη αυτή, ο ΑΠΑΣ βρέθηκε στην κορυφή του Β’ ομίλου έχοντας 17 βαθμούς, ενώ το δεύτερο εισιτήριο για τους “4” θα ξεκαθαρίσει από το αποτέλεσμα της κυριακάτικης (17/3) αναμέτρησης (1:30 μ.μ.) ανάμεσα στον Πανναξιακό και τον ΑΟ Πάρου, όπου με νίκη οι Παριανοί προκρίνονται. Σε αντίθετη περίπτωση, δηλαδή νίκη του ΠΑΟΝ, τότε η ΑΕ Σαντορίνης θα ακολουθήσει τα Φανάρια στο φάιναλ φορ. Το σίγουρο είναι πάντως, πως μετά το σαββατιάτικο αποτέλεσμα, ο Πλοηγός Αντιπάρου που περίμενε μόνο νίκη της θηραϊκής ομάδας, δεν προκρίνεται στην τελική φάση παρά την εντυπωσιακή κι αξιέπαινη πορεία του φέτος.

Σε ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, οι παίκτες του Κώστα Αξιώτη είχαν το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο και παρά το γεγονός πως έχασαν αρκετά ριμπάουντ, έλεγχαν κατά κάποιο τρόπο το παιχνίδι. Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, οι γηπεδούχοι του Θοδωρή Μάμμου, πίεσαν και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, ενώ αν και βρέθηκαν με -6 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, εν τέλει έκαναν την ολική επαναφορά κι έφτασαν στην κατάκτηση του έβδομου ροζ φύλλου αγώνα στην αυλαία του πρωταθλήματος.

Μοιρασμένο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το πρώτο δεκάλεπτο. Με το άγχος ζωγραφισμένο στα πρόσωπα των αθλητών, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι λίγα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, όταν οι φιλοξενούμενοι παρά το γεγονός πως έχασαν αρκετά αμυντικά ριμπάουντ προηγήθηκαν με +7 (10-17). Οι γηπεδούχοι, όμως, μείωσαν στο καλάθι (15-17) χάρη σε τέσσερις εύστοχες βολές του Σεϊντίνι λόγω δύο συνεχόμενων τεχνικών ποινών που χρεώθηκαν οι Αξιώτης και Καβαλλάρης.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ΑΕΣ προηγήθηκε δύο φορές με +7 (15-22 και 22-29), αλλά η πολύ καλή πιεστική άμυνα των Απεραθειτών που οδηγούσε σε λάθη τους αντιπάλους τους, τους κρατούσε κοντά στο σκορ και το τέλος του ημιχρόνου τους βρήκε πίσω με -3 (28-31).

Πιο δυνατά μπήκε στην επανάληψη ο ΑΠΑΣ. Αρχικά κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς (34-34) 5:27 πριν το τέλος με τον Σεϊντίνι κι εν συνεχεία προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με +2 (36-34) χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Παπανικολάου. Ακολούθησαν άλλες δύο φορές το προβάδισμα με +2 (38-36 και 40-38) για να λήξει η περίοδος με σκορ 42-42.

Ένα τρίποντο του Καβαλλάρη κι ένα δίποντο του ίδιου έδωσε …αέρα +6 (42-48) για την ΑΕΣ με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου. Η απάντηση όμως των Απεραθειτών ήρθε άμεσα. Με τον ίδιο τρόπο, ο Παπανικολάου αρχικά μείωσε στον πόντο (47-48) 7:52 πριν το τέλος για να ισοφαρίσει λίγο αργότερα σε 49-49. Ο Βασιλάκης έδωσε προβάδισμα +3 (53-50) για τον ΑΠΑΣ, για να έρθει με εντυπωσιακό καλάθι ο Παπανικολάου 2:10 πριν το τέλος να αυξήσει την διαφορά στους +5 (55-50). Το τελικό σκορ (57-51) διαμόρφωσε με εντυπωσιακό καλάθι ο Χιλά 1:15 πριν ακουστεί για τελευταία φορά η κόρνα της γραμματείας εν μέσω πανηγυρισμών για τον σύλλογο της ορεινής Νάξου!

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κων. Παπαδημητρόπουλος, Αγγ. Σαμοθράκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 28-31 (ημίχρονο), 42-42, 57-51.

ΑΠΑΣ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Θοδ. Μάμμος): Τσελέντης, Γκιόρκα, Παπανικολάου 17 (1), Βερνίκος, Βασιλάκης 6, Σεϊντίνι 12 (1), Δόκλης 2, Τσακωνιάτης 7, Βερνίκος, Τελόπουλος 2, Χιλάι 2, Χίλα 9 (1).

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Κων. Αξιώτης): Μουρατίδης, Κοκιόπουλος 2, Διαμαντής 2, Γρηγορίαδης 3 (1), Φύτρος, Φωκιανός, Καβαλλάρης 24 (2), Ζωχιός 2, Δελλαμάνης, Λαζρι 2, Νασούλας 16, Καραμολέγκος.