Δευτέρα, 18 Μαρτίου 2019 12:28

Τα αποτελέσματα του δεύτερου μέρους των Play Offs του «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2018 – 2019»

Ολοκληρώθηκε το… παζλ της «τετράδας» του Final 4 με την Αθλητική Ένωση Σαντορίνης και τους Λύκους να παίρνουν χθες την πολυπόθητη πρόκριση για την τελική φάση του «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2018 – 2019».

Στο πιο ωραίο και αμφίρροπο ματς της ημέρας Αθλητική Ένωση Σαντορίνης και Ζευς μας πρόσφεραν όμορφες φάσεις, θεαματικό μπάσκετ και πολύ αγωνία μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι δύο ομάδες έτρεχαν πάνω κάτω ασταμάτητα, ασκούσαν πίεση σχεδόν σε όλο το γήπεδο, ενώ το «βάθος» στον πάγκο τους, τους βοηθούσε να αλλάζουν διαρκώς παίκτες και να παίζουν μόνιμα στα… κόκκινα! Για δεκαέξι λεπτά οι Ζευς προηγούνταν, ώσπου ο Φερατάι με δύο τρίποντα έφερε μπροστά την Α.Ε.Σ, αλλάζοντας το σκηνικό του αγώνα. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ζευς κατάφεραν δύο φορές να φέρουν το ματς στα ίσα, αλλά και τις δύο φορές δεν μπόρεσαν να προηγηθούν, συνεχίζοντας έτσι το «κυνήγι» των αντιπάλων τους. Σε όλη την τέταρτη περίοδο, οι παίκτες της Α.Ε.Σ προσπαθούσαν με «νύχια και με δόντια» να διατηρήσουν αυτό το μικρό προβάδισμα έναντι των αντιπάλων τους, ώσπου δυόμισι λεπτά πριν το τέλος ο Παντζιαρίδης πραγματοποίησε το 66-66. Κι εκεί που η μπάλα «έκαιγε», μίλησε η ψυχή του αρχηγού της Α.Ε.Σ Βλαβιανού, ο οποίος εφόρμησε προς το καλάθι και με ένα… γκολ - φάουλ έφερε την ομάδα του στο +3 (69-66). Στη συνέχεια οι Ζευς επιχειρήσαν να απαντήσουν αλλά χωρίς επιτυχία, ενώ έκπληξη σε όλους προκάλεσε το γεγονός πως στα τελευταία δεκαπέντε δευτερόλεπτα οι παίκτες του Παντζιαρίδη άφησαν τον χρόνο να κυλήσει με τη μπάλα στα χέρια της Α.Ε.Σ δίχως να κάνουν φάουλ, με αποτέλεσμα να μην έχουν χρόνο για μια τελευταία επίθεση.

Στο τελευταίο ματς των Play Off, οι Λύκοι «ίδρωσαν» αρκετά κόντρα στο αξιόμαχο Λιμεναρχείο κι εντέλει κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Οι παίκτες του Κιμιγκέλη μπήκαν… φουριόζοι στο γήπεδο, αλλά γρήγορα τους έκοψαν τη… φόρα οι «λιμενικοί», οι οποίοι είχαν κλείσει τα περάσματα προς το καλάθι τους. Τελικά, τρία λεπτά πριν το ημίχρονο οι Λύκοι βρήκαν την «κερκόπορτα» στην άμυνα των αντιπάλων τους και πήραν έτσι προβάδισμα δώδεκα πόντων (30-18). Στην επανάληψη, τα πράγματα έγιναν πιο απλά με τους Λύκους να διατηρούν εύκολα απόσταση ασφαλείας απ’ τους αντιπάλους τους, οι οποίοι πάλεψαν αρκετά για να γυρίσουν το ματς, αποχαιρετώντας με αυτό τον τρόπο το πρωτάθλημα με ψηλά το κεφάλι.

Αναλυτικά τ’ αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Play Offs

ΚΥΡΙΑΚΗ 18/3/2019

Α.Ε Σαντορίνης – Ζευς (69 - 66)

Α.Ε Σαντορίνης: Βλαβιανός (15 π.), Νασούλας (7 π.), Φερατάι (18 π.), Παπαδόπουλος Αλ. (0 π.), Πελεκάνος (9 π.), Φέγγης (0 π.), Λάζρι (4 π.), Μαργαρώνης (16 π.), Παπαδόπουλος Στρ. (0 π.).

Ζευς: Κατσίπης (0 π.), Λάλο (0 π.), Φύτρος (8 π.), Θεολόγου (2 π.), Κυριαζόπουλος (4 π.), Τζέλλος (17 π.), Χασκάι (4 π.), Χατζηαυγουστίδης (2 π.), Παντζιαρίδης (21 π.), Κουτσογιαννόπουλος (7 π.), Χουλιούμης (1 π.).

Διαιτητές: Γαβαλάς - Κασάπη

Κριτές: Χαιρέτη - Χρυσάκης

Λύκοι – Λιμεναρχείο (62 - 47)

Λύκοι: Λόντος Φ. (2 π.), Σταματέκος (2 π.), Κιμιγκέλης (0 π.), Παπαοικονόμου (2 π.), Μητσέας (19 π.), Καρόπουλος (5 π.), Δημόπουλος (0 π.), Δεββές (28 π.), Δεμπερδεμίδης (4 π.).

Λιμεναρχείο: Τρίλλας (8 π.), Λύτρας (0 π.), Πιπέρης (0 π.), Βαρελάς (4 π.), Σαρηγιαννίδης (8 π.), Στάθης Σωτ. (9 π.), Μαρκόπουλος ( 3 π.), Αποστόλου (15 π.).

Διαιτητές: Κασάπη - Πεταλωτής

Πρώτοι Σκόρερ Πρωταθλήματος

1. Δεββές Γεώργιος - Λύκοι (176 π.)

2. Κατηκαρίδης Δημήτριος – Πήγασος (171 π.)

3. Παντζιαρίδης Στυλιανός - Ζευς (146 π.)

4. Μητσέας Ιωάννης - Λύκοι (142 π.)

5. Βλαβιανός Νικόλαος – Α.Ε Σαντορίνης (132 π.)

9. Πυροσβεστική 8/ 0-8/ 315-421/ -106

*Οι ομάδες προκρίνονται απευθείας στην φάση των οκτώ (8)

*Οι ομάδες θ’ αγωνιστούν σε νοκ-άουτ αγώνα για τη συμμετοχή στους στη φάση των οκτώ (8)

*Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων μετράει το μεταξύ τους αποτέλεσμα.

*Περισσότερες φωτογραφίες από τη δράση του «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2018 – 19» μπορείτε να βρείτε στη σελίδα μας στο Facebook @dappos.gr