Σάββατο, 06 Απριλίου 2019 00:34

Περιστεριώνας - ΑΕ Σαντορίνης ο τελικός των εφήβων

Ο Περιστεριώνας πήρε τη νίκη με 66-58 κόντρα στον Πανναξιακό ΑΟΝ και σφράγισε το εισιτήριο του τελικού του final 4 εφήβων, όπου σήμερα Σαββάτο 6/4 θα βρεθεί αντιμέτωπος με την ΑΕ Σαντορίνης, που επικράτησε στον 2ο ημιτελικό 65-55 του μαχητικού ΑΟ Άνδρου.

Στο κατάμεστο κλειστό της Τηνου, η ομάδα του Αντώνη Βιδάλη χάρη στη πολύ καλή άμυνα κατάφερε να πετύχει την ανατροπή προς το τέλος της αναμέτρησης, κατακτώντας το εισιτήριο του τελικού.

Στο άλλο παιχνίδι, η Α.Ε. Σαντορίνης  ήταν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα μπροστά στο σκορ με τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο να αγγίζει ακόμα και τους 20 πόντους.

Στη 3η περίοδο ο ΑΟ Άνδρου μείωσε στους 4 (τέσσερις) πόντους όμως αυτό δεν ήταν αρκετό κι έτσι η Σαντορίνη κέρδισε το ματς με σκορ 65-55.

Περιστεριώνας Τήνου - Πανναξιακός ΑΟΝ 66-58

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σκούτας, Παπαδημητρόπουλος, Σαμοθράκης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 35-31 (ημίχρονο), 53-49, 66-58.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Αντ. Βιδάλης): Αντάλης 2, Μπινιάκου 8, Παναγέλης 7 (1), Καμπέρι 22 (5), Σπεντζάρης, Χατζίρης, Τριαντάφυλλος 7, Μπον Ν., Μαρκουΐζος 2, Πετρόπουλος 18, Βιδάλης, Τζες.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Κων. Παπαβασιλείου): Σαράντος 6, Λιανόπουλος, Κορακίτης 2, Αρτσάνος 22 (1), Φλεριανός, Απειρανθίτης, Γρυλλάκης 11 (1), Τόμπας, Βόμβας 2, Μανδηλαράς 6, Μαυρομάτης 1, Κρητικός 8.

ΑΕ Σαντορίνης - ΑΟ Άνδρου 65-55

Δεκάλεπτα: Α 16-08, Β 23-16 (ημίχρονο 39-24) , Γ 15-22 , Δ 11-09

ΑΕ Σαντορίνης (Πεταλωτής): Βλαβιανός 2, Νασούλας 15, Φερετάι 6, Κοκιόπουλος, Πελεκάνος 10, Φέγγης 5, Λάζρι 1, Ρουστέμι, Καβαλλάρης 26, Κοκιόπουλος.

ΑΟ Άνδρου (Μουστάκας): Ζώνγκα 5, Μπέλλο Α. 22, Βρεττός, Γκανας 10, Ανύσης, Μπέλλο Ε., Μανδαράκας 6, Λαμάι 6, Κωνσταντής, Καλογιέρι, Μενδρινός, Σουσούδης 6.